14.09.17

Na moste osadili oceľové laná

Foto: Veronika Janušková

Najdôležitejšiu etapu rekonštrukcie mosta nad vodnou nádržou Ružín majú robotníci úspešne za sebou. Zhotoviteľ - spoločnosť Strabag – ukončil práce na predpínaní oceľových lán, vďaka čomu je most staticky zabezpečený.

Doterajšie práce sa v prevažnej miere robili vo vnútri mostného telesa, no boli rozhodujúce pre celkový výsledok.  

„Vo štvrtok ráno boli ukončené práce na predpínaní káblov. Tomuto procesu predchádzala príprava, pri ktorej dvadsať ľudí pracovalo hlavne vnútri mosta, v jeho komorách. Robili nízkotlakové injektáže a betonáže zvislých nosných konštrukcií, montáž oceľových konštrukcií a pripravovali montáž chráničiek, do ktorých následne nastrkávali oceľové laná. Tieto oceľové laná predpínalo sedem odborných pracovníkov so špeciálnou technikou. Toto bol najviac očakávaný moment v doterajšej rekonštrukcii, pretože sme nevedeli, ako budú reagovať laná a celá pôvodná konštrukcia,“ povedal na kontrolnom dni stavbyvedúci Viktor Kand.

Na obidvoch stranách mosta sú po štyri otvory, v ktorých sú v chráničkách umiestnené oceľové káble. Každý z týchto ôsmich zväzkov tvorí 15 lán, každé jedno lano sa skladá zo siedmich oceľových prameňov. Po premeraní parametrov príde na rad ešte betónová injektáž v chráničkách.

„Práce postupujú podľa harmonogramu. Po tejto rozhodujúcej etape sa práce z vnútra mosta presunú na jeho povrch, takže ich bude vidieť aj voľným okom,“ spresnil Viktor Kanda. 

Most cez vodnú nádrž Ružín má byť hotový do konca roka

Viac k téme

12.06.17
Most cez vodnú nádrž Ružín má byť hotový do konca roka

Stavbárov teraz čakajú práce na povrchu mosta, stavať budú dočasnú lávku.

Práce by mali byť ukončené začiatkom decembra tohto roka, rekonštrukcia by mala stáť 1,65 milióna eur.

foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: ruzin

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím