14.09.18

Na Námestí Maratónu mieru pribudla busta Vojtecha Bukovského

zdroj: TASR

Na Námestí Maratónu mieru v Košiciach pribudla busta Vojtecha Bukovského, zakladateľa maratónu v Košiciach. Jej slávnostné odhalenie sa uskutočnilo v piatok. Bronzová busta je umiestnená v tesnej blízkosti sochy maratónskeho bežca.

Ako uviedol riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru (MMM) Branislav Koniar, autorom busty je akademický sochár Arpád Račko. „Je to jeho posledné dielo pred úmrtím v roku 2015, dielo stihol dokončiť. Je to autor, ktorý je podpísaný aj pod sochou maratónca, čiže dve jeho diela sú na jednom námestí,“ spresnil Koniar.  

reklamná správa

Dielo za 30-tisíc eur 

Ako pripomenul, dielo vznikalo v dvoch etapách. „Najprv sme dobudovali architektúru a žulové pylóny, na ktoré sa umiestňujú mená víťazov maratónu, to sme odhalili už pred dvoma rokmi. Teraz sa dokončila táto busta,“ vysvetlil Koniar s tým, že celková hodnota stavebno-architektonického diela sa vyšplhala na sumu približne 30-tisíc eur.

„Finančné zdroje pochádzali z verejnej zbierky, od súkromných darcov, ale aj z verejných zdrojov. Hlavnú časť poskytol Maratónsky klub Košice, ktorý je organizátorom MMM,“dodal.    

Podľa jeho slov je osadenie busty ďalším krokom k prehlbovaniu povedomia o koreňoch a tradícii najstaršieho maratónu v Európe. „Bez tohto človeka by ten projekt a celý fenomén maratónskeho behu možno len ťažko prežil do dnešných dní alebo by vôbec ťažko vznikol. To si na tom celom ctíme a vážime najviac,“ uzavrel Koniar.  

Vojtech Bukovský bol zakladateľom maratónu v Košiciach. Inšpiroval sa v roku 1924 na olympiáde v Paríži. Prvý maratón usporiadal v rovnakom roku dňa 28. októbra. V roku 2014 bol uvedený do Siene slávy slovenskej atletiky in memoriam.

Pocta zakladateľovi košického maratónu Vojtechovi Bukovskému

Viac k téme

14.09.18
Pocta zakladateľovi košického maratónu Vojtechovi Bukovskému
    

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím