14.09.18

Na Námestí Maratónu mieru pribudla busta Vojtecha Bukovského

zdroj: TASR

Na Námestí Maratónu mieru v Košiciach pribudla busta Vojtecha Bukovského, zakladateľa maratónu v Košiciach. Jej slávnostné odhalenie sa uskutočnilo v piatok. Bronzová busta je umiestnená v tesnej blízkosti sochy maratónskeho bežca.

Ako uviedol riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru (MMM) Branislav Koniar, autorom busty je akademický sochár Arpád Račko. „Je to jeho posledné dielo pred úmrtím v roku 2015, dielo stihol dokončiť. Je to autor, ktorý je podpísaný aj pod sochou maratónca, čiže dve jeho diela sú na jednom námestí,“ spresnil Koniar.  

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Dielo za 30-tisíc eur 

Ako pripomenul, dielo vznikalo v dvoch etapách. „Najprv sme dobudovali architektúru a žulové pylóny, na ktoré sa umiestňujú mená víťazov maratónu, to sme odhalili už pred dvoma rokmi. Teraz sa dokončila táto busta,“ vysvetlil Koniar s tým, že celková hodnota stavebno-architektonického diela sa vyšplhala na sumu približne 30-tisíc eur.

„Finančné zdroje pochádzali z verejnej zbierky, od súkromných darcov, ale aj z verejných zdrojov. Hlavnú časť poskytol Maratónsky klub Košice, ktorý je organizátorom MMM,“dodal.    

Podľa jeho slov je osadenie busty ďalším krokom k prehlbovaniu povedomia o koreňoch a tradícii najstaršieho maratónu v Európe. „Bez tohto človeka by ten projekt a celý fenomén maratónskeho behu možno len ťažko prežil do dnešných dní alebo by vôbec ťažko vznikol. To si na tom celom ctíme a vážime najviac,“ uzavrel Koniar.  

Vojtech Bukovský bol zakladateľom maratónu v Košiciach. Inšpiroval sa v roku 1924 na olympiáde v Paríži. Prvý maratón usporiadal v rovnakom roku dňa 28. októbra. V roku 2014 bol uvedený do Siene slávy slovenskej atletiky in memoriam.

Pocta zakladateľovi košického maratónu Vojtechovi Bukovskému

Viac k téme

14.09.18
Pocta zakladateľovi košického maratónu Vojtechovi Bukovskému
    

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím