11.01.19

Na tému parkovania by mali mimoriadne rokovať mestskí poslanci

foto: Veronika Janušková

Téme parkovania a riešení sporov mesta Košice so súkromnou parkovacou spoločnosťou EEI by sa koncom januára malo venovať mimoriadne zasadanie mestského zastupiteľstva. Novinárom to v piatok potvrdil primátor Jaroslav Polaček.

Medzi oboma stranami je podľa neho snaha rokovať a hľadať spôsob na vzájomnú dohodu. „Na druhej strane ten proces vidím na veľmi dlho a preto sme pripravení 31. januára zvolať mimoriadne mestské zastupiteľstvo, kde chceme tému parkovania hlbšie prebrať s poslancami mesta,“ povedal.

Splnomocnenec mesta Henrich Burdiga po štvrtkovom (10.1.) rokovaní s konateľom spoločnosti EEI Jánom Fellegim v Bratislave informoval, že obe strany prejavili snahu vec rozumne urovnať. Alternatívou sú niekoľkoročné súdne spory. „Zhodli sme sa však na tom, že túto alternatívu zvolíme ako poslednú,“ uviedol Burdiga. Výsledkom pracovného stretnutia je podľa neho aj informácia, že stretnutie expertných tímov sa uskutoční budúci týždeň na košickom magistráte.  

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac

Mesto podľa Polačeka nemieni kompenzovať spoločnosti EEI nároky typu zmarených biznisplánov alebo peňazí, ktoré mohlo na parkovnom zarobiť. „Na druhej strane je otvorená otázka, čo s majetkom, do ktorého spoločnosť investovala, a tam sme ochotní rozprávať sa o tom, že ak nám niekto zhodnotil majetok, sme pripravení kompenzovať mu túto investičnú náhradu,“ konštatoval primátor.

V zmysle prijatého Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) sa mesto Košice od 1. januára 2019 stalo namiesto spoločnosti EEI výlučným prevádzkovateľom parkovacích miest v zóne plateného parkovania. Za prevádzkovateľa sa však naďalej považuje aj spoločnosť EEI, ktorá vyhlásila, že bude vykonávať svoje zmluvné povinnosti a práva v zmysle nájomnej zmluvy uzatvorenej do roku 2022. Argumentuje neodkladným opatrením Okresného súdu Bratislava I, ktorý mestu prikázal poskytovať spoločnosti EEI súčinnosť pri prevádzkovaní verejných platených parkovísk a výbere parkovného na jeho území v zmysle nájomnej zmluvy. Platiť to má do času skončenia zmluvy alebo prípadného súdneho rozhodnutia o jej neplatnosti. Primátor označil prijaté VZN za vyššiu právnu silu a nájomnú zmluvu za neplatnú.

Na doriešení vzťahov so spoločnosťou EEI s.r.o., ktoré sa týkajú prevádzkovania parkovacích miest, začala s mestom Košice spolupracovať právnická firma HAVEL & PARTNERS. 

(TASR)

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím