13.10.20

Na východe Slovenska hlásia II. a III. stupeň povodňovej aktivity

Foto: Veronika Janušková

Z dôvodu nepriaznivej hydrologickej situácie a prognózy SHMÚ potvrdzujúcej stúpajúcu tendenciu vodných tokov bol v Košiciach a okolí, Spiši a Šariši vyhlásený II. až III. stupeň povodňovej aktivity. V niektorých miestach zasahuje technika, vodohospodári, použitý bol aj piesok. V Hrabušiciach sú zaplavené rodinne domy. 

Informovala o tom Slovenský vodohospodársky podnik. Okresným úradom Košice bol popoludní vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity v oblasti Hornád-Spišské Vlachy, Margecany, Kysak a Hnilec-Švedlár, Jaklovce.

Rovnako tak bol III. stupeň povodňovej aktivity k 15:30 hod. (13.10.) vyhlásený na vodných tokoch Hornád s prítokmi a Hnilec s prítokmi, v okresoch Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica, Košice-mesto, Košice-okolie, vrátane vodnej stavby Ružín a Palcmanská Maša.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Použitá technika aj piesok

V súčasnosti správca vodných tokov monitoruje situáciu v teréne.

„V prípadoch, kde to situácia vyžaduje je zatiaľ v teréne viac ako 100 vodohospodárov, 30 kusov techniky, použitých bolo 2 700 jutových vriec a 70 ton piesku. Vzhľadom na zvýšené vodné stavy nebolo zatiaľ možné určiť presný rozsah povodňových škôd a rozsah zabezpečovacích prác, ktoré bude správcu toku vykonávať,“ uviedol hovorca SVP Marián Bocák. Aktuálne stupne povodňovej aktivity (SPA) sa môžu aj počas noci meniť.


Foto: Veronika Janušková 

Zaplavené domy v Hrabušiciach

Vo viacerých obciach došlo k vybreženiu vodných tokov na území obce. Zaplavené boli miestne komunikácie, priľahlé pozemky, došlo k ohrozeniu resp. zaplaveniu rodinných domov (Hrabušice), ohrozeniu zdrojov pitnej vody.

Zahltené boli aj odvodňovacie priekopy a rigoly, došlo k následnému vyliatiu na komunikácie alebo do vodného toku na území obce. Vzhľadom na rozsiahlosť územia postihnutého výdatnými zrážkami správca preveruje situáciu v jednotlivých obciach priebežne v rámci kapacitných možností.  

K dnešnému dňu k 18.00 hod.  zároveň platia  starostami vyhlásené  III. SPA v obci Baldovce, Betlanovce, Vlková, Spišský Hrušov, Oborín, Markušovce, Harakovce, Radatice, Jasov, Hranovnica, Lipany, Vydrník a Rokytov. II. SPA platí pre mesto Krompachy a obce Spišský Štiavnik, Hrabušice, Fintice, Kolinovce, Spišské Bystré, Letanovce, Kechnec a obec Ľubovec vplyvom vnútorných vôd – voda spôsobená splachom z územia.

 

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím