17.05.18

Najvyšší súd vrátil spor o kataster pozemkov pod U. S. Steelom do Košíc

foto: Veronika Janušková

V dlhoročnom spore o katastrálne územie pozemkov, na ktorých leží areál oceliarní U. S. Steel Košice, bude opäť rozhodovať košický krajský súd (KS). V spore ide o to, či územie spadá pod mesto Košice, alebo obec Sokoľany.

Najvyšší súd (NS) SR najnovšie zrušil predchádzajúci rozsudok KS v tejto veci, ktorý bol v prospech mesta, a vec mu vrátil na ďalšie konanie. NS podľa jeho hovorkyne Alexandry Važanovej „vec vrátil prvostupňovému súdu na ďalšie konanie za účelom ďalšieho dokazovania na objasnenie zostávajúcich skutkových a právnych otázok v súlade s názorom Ústavného súdu (ÚS) SR“.

Rozhodnutie NS padlo 10. apríla. „Spisový materiál spolu s rozhodnutím Najvyššieho súdu bol krajskému súdu zaslaný dňa 2. mája 2018,“ potvrdila vo štvrtok Važanová.

reklamná správa

Spor pre zhruba 700 hektárov 

Sporné územie s veľkosťou zhruba 700 hektárov patrí v súčasnosti pod mesto Košice. Súdny spor prebieha medzi mestom a Okresným úradom Košice-okolie, katastrálnym odborom. Z jeho výsledku vyplynie, komu majú železiarne platiť daň z nehnuteľností. Sokoľany, ktoré sú v spore vedľajším účastníkom, si celkovo môžu prilepšiť o približne 700-tisíc eur ročne, naopak, Košice s vyššími daňovými sadzbami môžu prísť asi o 1,5 milióna eur.    

Podľa rozsudku NS ešte z júna 2016, ktorým zvrátil predchádzajúce rozhodnutie KS, malo územie patriť do katastra Sokolian. V septembri 2017 v kauze rozhodol ÚS, ktorý rozsudok NS zrušil a vec mu vrátil na ďalšie konanie. O pričlenení časti katastrálneho územia niekdajšieho okresu Košice-vidiek k mestu Košice rozhodol bývalý Okresný národný výbor Košice-vidiek v roku 1979 a následne aj bývalý Krajský národný výbor pre výstavbu Východoslovenských železiarní. Sokoľany, ktoré boli vtedy časťou obce Hutníky, argumentovali, že sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí. Samospráva obce sa pozemkov domáha od roku 1997 na základe reštitučného zákona. Katastrálny úrad potvrdil vrátenie pozemkov do katastra Sokolian, čo však mesto Košice súdne napadlo. Spor tak trvá už viac ako 20 rokov.

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím