19.11.19

Nedeľa patrila košickým osobnostiam Nežnej revolúcie

foto: Veronika Janušková

Na podujatí Pocta novembru 1989 v Historickej radnici ocenili osobnosti, kluby a výbory, ktoré sa verejne angažovali počas Nežnej revolúcie. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka udelil tri Čestné ceny predsedu Košického samosprávneho kraja in memoriam. 

Jaroslav Polaček (nezávislý) odovzdal Plaketu primátora mesta Košice štyrom osobnostiam, ktoré sa svojimi aktivitami aj 30 rokov po Nežnej revolúcii angažujú pri šírení základných myšlienok slobody a demokracie.

Primátor v tejto súvislosti pripomenul, že sloboda je výsada, ktorú si náš národ vybojoval a musí sa o ňu dôkladne starať. „Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie sme sa rozhodli oceniť štyroch mladých ľudí, ktorí myšlienky boja za slobodu a demokraciu svojimi skutkami šíria naďalej a pevne verím, že ich odkaz zasiahne aj ďalšie generácie, ktoré tu budú po nás,” uviedol Jaroslav Polaček.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Organizátori Košických Hanusových dní

Plaketu za šírenie týchto myšlienok prostredníctvom akademického festivalu Košické Hanusove dni získali Marek Breza a Michal Čop, ktorí sú jeho výkonní riaditelia. Poslaním festivalu je spoločenská angažovanosť a formovanie mladých ľudí v intelektuálno-duchovných otázkach. To uskutočňujú cez akademické programy, ktoré už 16 rokov realizujú v Bratislave a štvrtý rok aj v Košiciach. 

V Historickej radnici primátor mesta ocenil štyri osobnosti angažované v spoločenskom živote Košíc. Foto: mesto Košice
V Historickej radnici primátor mesta ocenil štyri osobnosti angažované v spoločenskom živote Košíc. Foto: mesto Košice

Aktivisti Za slušné Slovensko

Plaketu za osobnú angažovanosť v boji za skvalitnenie slovenského školstva a organizáciu protestov Za slušné Slovensko v Košiciach získala vysokoškolská pedagogička Alžbeta Sniežko. Počas učiteľského štrajku v roku 2016 bola jednou z hlavných aktivistiek na východnom Slovensku.

Posledným oceneným bol Ján Gálik, ktorý získal plaketu za osobnú angažovanosť pri pomoci ľuďom v núdzi a organizáciu protestov Za slušné Slovensko v Košiciach. Už pred štyrmi rokmi založil kultúrne centrum Klub v opustenom dome na Štúrovej. Roky varí s partiou dobrovoľníkov každý týždeň jedlo pre ľudí bez domova. 

Ocenili osobnosti Novembra ´89

Viac k téme

18.11.19
Ocenili osobnosti Novembra ´89

Lídri revolúcie

Mária Komárová získala Čestnú cenu predsedu Košického samosprávneho kraja in memoriam za občiansku odvahu a boj proti komunistickému režimu v čase pred Novembrom 1989 a za verejné angažovanie sa počas Nežnej revolúcie v Košiciach. Cenu za verejné angažovanie v mene hodnôt a princípov Nežnej revolúcie v Košiciach a v hnutí Verejnosť proti násiliu v rokoch 1989 – 1990 získali Slavomír Stračár a novembrový tribún Peter Rašev.

Občianska iniciatíva NOVEMBER 1989 udelila Cenu slobody a demokracie Marcelovi Strýkovi in memoriam.

Ocenenie získali aj spolky a výbory

  • Študentské hnutie na vysokých školách
  • Krajský koordinačný výbor Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu
  • Kresťansko-demokratické kluby Košíc a bývalého Východoslovenského kraja
  • Štrajkový výbor Inorga Košice

Sošky pre ocenených vytvoril významný slovenský výtvarník Fero Guldan.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím