23.02.16

Nelegálna rómska osada Mašličkovo môže zmiznúť

Situácia v nelegálnej osade Mašličkovo pri neslávne známom sídlisku Luník IX je katastrofálna. V zúfalých podmienkach tam žije takmer tristo Rómov v približne päťdesiatich chatrčiach. Prišli tam po asanácii panelákov na sídlisku. Nový projekt by problém tejto osady mohol vyriešiť. Nezisková vzdelávacia organizácia ETP, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 1992, už má úspešne za sebou obdobný projekt v Rankovciach v okrese Košice–okolie. V podstate ide o to, že Rómovia z tamojšej osady si s pomocou ETP vlastnoručne postavili za vlastné financie ekologické a energeticky efektívne domčeky. Stavajú sami V prvom rade však musia splniť viaceré podmienky. Najprv preukážu, že vedia nakladať s finančnými prostriedkami. To spočíva v minimálne ročnom sporení po 50 eur mesačne a absolvovaním kurzu finančného vzdelávania. Potom sa aktívne zúčastnia plánovania budúcej stavby. Následne im ETP sprostredkuje mikropôžičku do výšky 10-tisíc eur na nákup stavebného materiálu. V priebehu stavby dokladujú, že peniaze použili len na stavebný materiál, odborné práce a na nevyhnutné výdavky v rámci stavebného konania. Domy si stavajú sami pod dohľadom skúseného stavbyvedúceho. Práca na stavbe má rómskym rodinám pomôcť nielen si zlepšiť bytovú situáciu. Zároveň sa pri tom naučia finančnej disciplíne, získajú pracovné návyky a zlepší sa aj starostlivosť o deti. Napríklad zo 16 rodín zapojených v Rankovciach bolo koncom roka deväť klientov už riadne zamestnaných.
V Rankoviach si domy postavili sami Rómovia.
V Rankoviach si domy postavili sami Rómovia.
Platia bez problémov „Projekt v Rankovciach nazvaný Budujeme nádej je na Slovensku zatiaľ jediný. Môžem povedať, že sa osvedčil. Naši klienti nemali žiadne problémy so spomínaným sporením. Pravidelne splácajú aj mikropôžičky. V rámci projektu vybudovali alebo dokončili v osade 16 domov. Jedenásť rodín v nich už aj býva,“ hovorí riaditeľka ETP Slávka Mačáková. Obdobný projekt na Luníku IX je ešte len v začiatkoch. Iniciatíva vyšla z organizácie ETP. „Snažíme sa o to, aby sa práve klienti z Rankoviec stali mentormi budúcich stavebníkov v Košiciach. S mestom pravidelne rokujeme, ale projekt, to znamená konkrétne úlohy a zodpovednosti, sú ešte len v prípravnom štádiu,“ tvrdí S. Mačáková. O konkrétnych termínoch zatiaľ nehovorí. Chcú preč z chatrčí Osada je plná rodín, ktoré kedysi bývali v zbúraných blokoch na Luníku IX. Informácie, že niektorí z nich by sa mohli vrátiť na to isté miesto - avšak do vlastných domov - ich potešili. “S družkou sme tu prišli po tom, čo zbúrali blok na Hrebendovej. Zatiaľ deti nemáme, ale nechceme tu ostať. Urobíme hocičo, aby sme sa dostali k lepšiemu bývaniu,” povedal nám 35-ročný Július Horváth. Verí, že si bude môcť dovoliť ročné nevyhnutné sporenie po 50 eur mesačne. “Dostal som sa k práci pre Správu mestskej zelene. Určite by som to zvládol. Aj stavbu s pomocou odborníkov,” tvrdí mladý muž. Rovnaký názor sme si vypočuli aj od 34-ročného Pavla Ferčáka, ktorý v chatrči býva s družkou a siedmimi deťmi. “O tom, čo sa stavalo v Rankovciach, som niečo videl v správach. Verím, že aj ja by som vedel stavať aj sporiť. S manželkou dostávame príspevky, z ktorých by sme to zvládli,” hovorí P. Ferčák. No nie každý z obyvateľov Mašličkova bude schopný dodržiavať podmienky. “Sú tu aj takí, čo celé dni pijú a fetujú a všetko minú na chľast. Tým sa pomôcť nedá. Každý, kto si vyskúšal, aké to je bývať v takýchto podmienkach niekoľko mesiacov, však urobí všetko pre to, aby sa odtiaľto dostal,” tvrdí P. Ferčák.  
Mesto: Je to pre nich šanca, musia však priložiť ruku k dielu

[caption id="attachment_138366" align="alignleft" width="345"]Domy by mali vyrásť na mieste zbúraných panelákov na Luníku IX. Domy by mali vyrásť na mieste zbúraných panelákov na Luníku IX.[/caption]
Mesto Košice v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko spúšťa projekt riešenia bývania pre rodiny z osady Mašličkovo.
“Nemôžeme z peňazí všetkých Košičanov doplácať na neprispôsobivých občanov z Luníka IX a Mašličkova. Do dnešnej situácie sa dostali vlastným pričinením. Ak majú skutočne záujem zlepšiť svoje životné podmienky, je to pre nich šanca. Musia ju však využiť a priložiť ruku k dielu,” prízvukuje hovorkyňa magistrátu Linda Šnajdárová.
Stačí, ak budú osadníci z Mašličkova schopní minimálne počas jedného roka odložiť 50 eur mesačne a splnia tak podmienku neziskovky ETP Slovensko a Mesta Košice v projekte  svojpomocnej a samofinancovanej výstavby ekologických a energeticky efektívnych domov. Budúci stavebníci môžu byť navyše zapojení do projektu formou dobrovoľníckej služby v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.
Cieľom je pomôcť najmä mladým rodinám z Mašličkova svojpomocne a legálne si postaviť rodinné domy v osobnom vlastníctve a za vlastné finančné prostriedky. Podľa našich informácií má ísť o pozemky na Hrebendovej ulici, kde predtým stáli už zbúrané bloky. Pozemky vlastní mesto, ale prevedie ich bezodplatne do správy mestskej časti Luník IX. Takže mesto do tohto projektu nevloží žiadne financie.
Foto: Veronika Janušková Foto: TASR

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím