22.07.16

Neovplyvnilo nás to, tvrdia poslanci o parkovacích kartách zadarmo od EEI

Denník košice:dnes pred vyše týždňom všetkých poslancov mesta Košice e-mailom požiadal, aby povedali, či majú parkovaciu kartu od firmy EEI, o ktorej od roku 2012 mestské zastupiteľstvo opakovane hlasovalo. Do včera odpovedalo 19 zo 41 poslancov. Siedmi z nich priznali, že parkovaciu kartu na celú platenú zónu im na ich súkromné auto EEI v minulosti vydala. Zvyšných dvanásť odpísalo, že ju nikdy nemali. EEI opisuje proces prideľovania kariet tak, že ak poslanec po roku 2012, keď firma prebrala správu parkovísk v centrálnej mestskej zóne, chcel kartu, obrátil sa na „vedenie mesta“. To ho potom poslalo na predajné miesto EEI. „Každému jednému poslancovi, ktorý o ňu požiadal, sme kartu slúžiacu na výkon jeho mandátu vydali bezodplatne s informáciou, že bude zaevidovaná ako nepeňažný dar, ktorý je potrebné uviesť v daňovom priznaní a zdaniť,“ povedal výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič.  

Poslanci a dary

Na mestských poslancov sa vzťahuje zákon o ochrane verejného záujmu, ktorého zmyslom je predchádzať konfliktu osobného záujmu verejného funkcionára s verejným záujmom. Preto poslancom okrem iného zakazuje žiadať a prijímať dary, aby nevznikla situácia, že budú hlasovať o niekom, kto ich obdaroval. Košické mestské zastupiteľstvo hlasovalo o materiáloch priamo súvisiacich s podnikaním EEI od jej príchodu do Košíc najmenej štyrikrát. Vo februári 2015 poslanci schválili koncepciu statickej dopravy, o štyri mesiace neskôr harmonogram riešenia statického parkovania. Kľúčové pre parkovací biznis EEI bolo prijatie dvoch všeobecne záväzných nariadení o dočanom parkovaní vozidiel a rozšírení zóny plateného parkovania o desať rezidentských lokalít vo februári 2014 a júni 2015. Posledným rozhodnutím (minulý mesiac) je schválenie nájmu mestských parkovísk v týchto nových zónach. Mimovládna nezisková organizácia Transparency International Slovensko tvrdí, že poslanci karty, ktoré im umožňujú parkovať zadarmo, nemali od súkromnej firmy žiadať a ani ich prijať. Považuje za „veľmi pravdepodobné“, že ich poslanci využívali aj v súkromnom čase. „Vďaka svoje funkcii získali finančné zvýhodnenie od spoločnosti, o ktorej hlasujú. Vystavili sa do podozrenia z možného konfliktu záujmov a nemôžu sa čudovať prípadnej nedôvere občanov alebo pochybnostiam verejnosti o ich nezaujatosti pri hlasovaní o záujmoch EEI,“ hovorí Michal Piško, programový koordinátor Transparency.  

Mali ju aj predtým

Poslanci s „darovanou“ kartou od EEI to vidia inak. Tvrdia, že tento benefit chápali ako pomôcku na výkon svojej funkcie a dostali ho aj v čase, keď parkoviská v Košiciach mala na starosti Správa majetku mesta. Zhodujú sa v tom, že to nikdy nevnímali ako konflikt záujmov. Poslankyňa Anna Jenčová (Smer) hovorí, že kartu potrebuje, lebo poslanci sa „z titulu svojho mandátu“ zúčastňujú mnohých aktivít v centrálnej mestskej zóne. „Poslanec ju mal možnosť dostať vždy, za všetkých primátorov. Vydanie karty nie je viazané na hlasovanie, ale na poslanecký mandát,“ povedala. Marek Kandráč (Smer) vraví, že parkovaciu kartu „raz v minulosti“ prevzal na pol roka od EEI. „Odmietam akékoľvek úvahy, že to bol nejaký ´dar´ od tejto spoločnosti a že to ovplyvnilo aké koľvek hlasovanie. Z tohto dôvodu si nemyslím, že to bol konflikt záujmov,“ uviedol.  
kandrac andrejcak
 

Ako električenka

Presne rovnakou vetou odpovedal aj jeho kolega z poslaneckého klubu Smer Jozef Andrejčák. Doplnil, že platnosť jeho polročnej karty „končí niekedy v týchto dňoch“ a novú už žiadať nebude. Ľubica Blaškovičová (nezávislá), ktorá si kartu za manipulačný poplatok päť eur obnovovala každý rok, tiež odkazuje do minulosti a spomína, že poslanci predtým dostávali ročné cestovné lístky na MHD. Rozdiel medzi mestským podnikom a súkromnou firmou nevidí. „Poslanci vtedy hlasovali o Dopravnom podniku mesta Košice. Preto som ani pri EEI vôbec o tom neuvažovala ako o konflikte záujmov. Chápala som to ako uľahčenie výkonu mandátu, lebo školy a inštitúcie, ktoré spadajú do okruhu mojich poslaneckých povinností, sídlia väčšinou v Starom Meste,“ povedala. Zistiť kompletnú informáciu o držiteľoch karty, ak sa k nej nepriznajú samotní poslanci, je ťažké. EEI ani magistrát ju neposkytli s tým, že takýto zoznam nemajú. Parkovacia firma zdôvodňuje bezodplatné vydávanie kariet poslancov tým, že to bolo zvykom, aj keď pred nimi parkoviská spravoval mestský podnik. „Je to na ich zodpovednosti,“ povedal Tomanovič v diskusnej relácii v tv:naša o poslancoch, ktorí kartu prijali.  

Práca pre prokuratúru

EEI má zmluvu s mestom do roku 2022. Podľa Transparency by pri všetkých ďalších hlasovaniach spojených so záujmami firmy malo platiť ako „nutné minimum“ to, že poslanci, ktorí sú alebo boli držiteľmi karty, oznámia potenciálny konflikt záujmov. Touto okolnosťou sa bude zaoberať aj prokuratúra. Podnet na ňu podal aktivista Zdenko Lipták. „Pri minulých hlasovaniach o EEI konflikt neoznámil ani jeden poslanec. Otázkou teraz je, či prijaté uznesenia sú platné, keď proces ich schvaľovania je poznačený týmto nesplnením zákonnej povinnosti,“ povedal Lipták.  
Kto mal a nemal kartu Majú alebo mali kartu: Jozef Andrejčák, Anna Jenčová, Marek Kandráč (všetci SMER-SD), Miroslav Špak (Pravý poslanecký klub), Ľubica Blaškovičová, Marián Gaj, Miloš Ihnát (všetci nezávislí) Nemajú ani nemali kartu: Ján Jakubov, Otto Brixi, Renáta Lenártová, Martin Petruško (všetci SMERSD), Daniel Rusnák (Pravý poslanecký klub), Tomáš Gáll, Marcel Gibóda, Alfonz Halenár, Jaroslav Hlinka, Lenka Kovačevičová, Jaroslav Polaček, Oto Žarnay (všetci nezávislí) Zatiaľ neodpovedali: Juraj Briškár, Mária Grüllingová, Jaroslav Kaifer, Stanislav Kočiš, Milan Maďar, Dušan Petrenka, Andrej Sitkár, Renáta Šramková (všetci SMERSD), Ľubomír Grega, Ján Sekáč, Igor Jutka, Tibor Bacsó, Bernard Berberich (všetci Pravý poslanecký klub), Igor Sidor, Emil Petrvalský, Cyril Betuš, Iveta Kijevská, Ladislav Šaňa (všetci Šport do Košíc), Katarína Čižmáriková, Ján Dečo, Lucia Iľaščíková, Jozef Karabin (všetci nezávislí)
  Foto: Veronika Janušková    

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím