24.01.17

„Nie som zástancom drastických a krátkodobých diét“

foto: Archív Alenka Jacková

Košičanka Alena Jacková je 26-ročná certifikovaná fitnes trénerka. Koncom roka vydala knihu Fit apetít s receptami na chutné a zároveň zdravé jedlá. Jej publikáciu kníhkupci zaradili medzi päť najlepšie hodnotených titulov.

Knihu autorka vydala vlani v novembri a už po týždni sa dostala medzi najlepšie tituly. V top rebríčku sa držala viac ako mesiac.

Vysoké hodnotiace skóre

Autorka zbierala recepty poldruha roka.  „Po vydaní som s malou dušičkou oslovila distribučnú spoločnosť, či by moju knihu vedeli dostať do preplnených kníhkupectiev. Ich odpoveď bola pozitívna, a tak kniha bola v decembri distribuovaná do celej siete slovenských kníhkupectiev,“ priblížila začiatky Alena.

Rebríček, v ktorom bola kniha hodnotená medzi najlepšími titulmi, zohľadňuje počet recenzií a ich priemerné hodnotenie.

Foto: Archív Alenka Jacková
Foto: Archív Alenka Jacková

„Knihe sa ušlo naraz viacero päťhviezdičkových hodnotení,“ vraví Martin Štrba z kníhkupectva Martinus. „Ďalšie pozitívne hodnotenie prišlo, keď mi šéfredaktorka časopisu Zdravie napísala, že moja kniha je  uverejnená vo výbere redakcie medzi odporúčanými titulmi v januárovom vydaní časopisu,“ teší sa z úspechu autorka.

Sama mám apetít

Kniha je v prvom rade praktickým návodom na tvorbu jedálnička. Čitateľ si už len kombinuje recepty tak, aby chudol, naberal svaly, alebo sa len udržiaval zdravou stravou. „Keďže nie som zástancom drastických krátkodobých diét a sama mám odmalička apetít, kniha je práve pre tých, ktorí radi jedia - aj sladké či klasické slovenské jedlá.“ Autorka dodáva, že v receptoch používa aj tradičné maslo, špaldovú múku, karé, hovädzie mäso či dokonca nutellu. 

Problémy ľudí s príjmom potravy

Motiváciou na vydanie knihy bolo, keď za trénerkou Alenou začalo chodiť viacero ľudí, ktorí mali problém so stravovaním. „Siahalo to od nepochopenia potreby všetkých živín, cez striedavé hladovanie a následné prejedenie sa, až po strach čokoľvek, čo nie je označované priam za diétne, spokojne vložiť do úst,“ hovorí Alena. „Pracujem ako osobná fitnes trénerka a ako všetci vieme, strava tvorí väčšiu časť úspechu pri chudnutí či naberaní svalov,“ dodáva autorka.

Sama vie, že problematika stravovania je zložitá. Preto sa rozhodla vysvetliť jednoduchosť tvorby jedálnička aj s konkrétnymi receptami. „Ako trénerke mi vždy záležalo na tom, aby sme sa s klientami posúvali k cieľom. No povedzme si pravdu, oni sú s trénerom hodinu denne, ale čo tých ďalších 23 hodín? Práve tie dávajú klientovi priestor na chyby v stravovaní,“ vysvetľuje.  

Tlačená prvotina

Vydať knihu jej navrhli fanúšikovia, s ktorými sa delila o rady. „Tak som si povedala - a prečo nie?“ Hoci autorka publikovala svoje nápady aj na webe, Fit apetít je jej tlačenou prvotinou.

Alena má v zásobe aj ďalšie  nápady. „Najradšej by som hneď začala pracovať na ďalšej knihe, no už by bola zameraná užšie. Konkrétne by bola určená pre zaneprázdnené mamičky na materskej dovolenke a pre vyťažené ambiciózne ženy.“

Oľga Točiková
foto: Archív Alenka Jacková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím