16.01.15

O funkciu v zdravotníctve prišiel ďalší Košičan Juraj Šutta

KOŠICE  - Vláda Róberta Fica odstránila zo zdravotníctva ďalšieho Košičana spájaného s podpredsedom Smeru Pavlom Paškom, ktorý pre kauzu predraženého CT – prístroja zložil funkciu šéfa parlamentu. Necelý mesiac po tom, ako Paška počas volebnej noci v štábe primátora Košíc Richarda Rašiho oznámil, že končí, odvolalo 11. decembra ministerstvo zdravotníctva košického podnikateľa Juraja Šuttu z postu predsedu správnej rady nemocnice v Bardejove. Podľa týždenníka Trend bol Šutta v minulosti poradcom Pašku. Vlani v marci založil v Brne akciovú spoločnosť s Erikou Bílou, generálnou riaditeľkou bývalej Paškovej firmy Medical Group, ktorá dodala piešťanskej nemocnici drahé CT. Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo na otázku, či dôvodom odvolania Šuttu boli tieto väzby. Hovorkyňa Martina Šoltésová len skonštatovala, že využili oprávnenie urobiť personálne zmeny v neziskovej organizácií založenej štátom, ktoré vyplýva zo zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. “V súčasnosti nie jej členom štatutárneho, kontrolného ani iného orgánu organizácie v pôsobnosti ministerstva,“ povedala Šoltésová. Do orgánov bardejovskej nemocnice nastúpil Šutta už za prvej Ficovej vlády, kedy pracoval ako poradca vtedajšieho ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča. Trend o ňom v roku 2007 napísal, že vystupoval ako lobista pri predaji prístrojov štátnym nemocniciam za desiatky miliónov korún. Väčšina týchto nákupov prebehla bez verejnej súťaže a ceny boli premrštené. Zákazky vtedy získala aj firma Neomad, ktorú vlastní Paškov priateľ, partner v podnikaní a sused v kontroverznom nebytovom dome v Mestskom parku Dušan Mach. Prístroje za milióny korún dodala do nemocníc v roku 2007 tiež Šuttova bývalá firma Dispomed. Paška vtedy nepoprel, že Šuttu pozná. „Ako politik má široké portfólio kontaktov z najrôznejších oblastí, pozná tisícky ľudí,“ odpovedal jeho hovorca. Podľa obchodného registra je dnes Šutta na Slovensku aktívny len v eseročke Con4med. Sídlo ma zapísané na adrese trvalého pobytu v jednom zo štyroch bytov v rodinnom dome v košickej mestskej časti Sever. Spojiť sa s podnikateľom sa denníku košice:dnes nepodarilo. Obyvatelia domu povedali, že Šuttu najmenej rok nevideli a jeho byt je prázdny.  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím