28.02.19

Občania kontra stavbári

foto: Veronika Janušková

V mestskej časti Lorinčík už viac ako šesť rokov panuje čulý stavebný ruch. Dôvodom je výstavba domov v rámci komplexu Lorinčík Háje. Rozmočená pôda spôsobuje vrásky na čele vodičom a obyvateľom Lorinčíka. 

Denne musia prechádzať znečistenou vozovkou plnou blata a nánosov zo staveniska. Ľudia sa sťažujú aj na rozbité krajnice a vstupy do rodinných domov, ktoré sa pod váhou ťažkých mechanizmov poškodili. Magistrát, mestská časť a realizátor stavby sa stretli a dohodli na riešení. 

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Vyhrotená situácia

Podľa posledného stavebného povolenia by tu malo vyrásť 366 bytových jednotiek. Za projektom stojí spoločnosť CERE Invest, zhotoviteľom sú Inžinierske stavby (IS) Košice. Problém so znečistením vozovky bol aj v minulosti, no nie v takomto rozsahu. Situácia sa vyhrotila v posledných dvoch mesiacoch, kedy stavebníci začali intenzívne vyvážať zeminu zo stavby, ktorá sa za tie roky nahromadila. Išlo približne o 18-tisíc metrov kubických ornice alebo ílovitej pôdy.

Zhotoviteľ je ochotný opraviť časti vstupov do rodinných domov, ktoré boli poškodené nákladnými vozidlami. foto na strane: Veronika Janušková
Zhotoviteľ je ochotný opraviť časti vstupov do rodinných domov, ktoré boli poškodené nákladnými vozidlami. foto: Veronika Janušková
Cestu pravidelne čistí mechanizmus s kefou. foto: veja
Cestu pravidelne čistí mechanizmus s kefou. foto: veja

Právo na hnev 

V súčasnosti sa už zemina nevyváža, no na stavbe sa stále pracuje a zo staveniska vychádzajú autá so znečistenými kolesami. IS pravidelne čistí komunikáciu mechanicky nahrubo radlicou a čistiacou kefou. Starosta však uznáva, že obyvatelia majú právo byť nahnevaní. „Občania majú pravdu, že komunikácia nie je v čistom stave, v akom by sme chceli. Minulý piatok sa im napríklad pokazila kefa, takže kým si zaobstarali druhú z inej stavby, zase bola cesta znečistená. Realizátor sa však naozaj snaží a ten, kto je primerane kritický, musí uznať, že sa upratuje priebežne,“ obhajuje stavbárov starosta Lorinčíka Damián Exner. 

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Stav, v akom autá vchádzajú na cestu zo staveniska, pravidelne kontroluje mestská polícia. „Ak má auto znečistené kolesá, vodiča na komunikáciu nevpustíme. Upozorníme ho s tým, že ak vyjde neočistený, bude riešený,“ uviedol Jozef Dudra, veliteľ stanice Mestskej polície Šaca. Podľa zákona o cestných komunikáciách sa sankcie pohybujú od 30 eur na mieste do 33 190 eur v správnom konaní. Zatiaľ však mestská polícia nemusela žiadnu pokutu udeliť. 

Damián Exner. foto: veja
Damián Exner. foto: veja

Dohodli sa na opatreniach

V stredu sa stretli vedúci referátu dopravy magistrátu mesta a stavbyvedúci za zhotoviteľa - IS Košice. Obhliadli si stav cesty, ktorá je jedinou prístupovou komunikáciou do mestskej časti. Na zamedzenie znečistenia sa rozhodli, že vrchná vrstva blata sa odhrnie a na jej miesto bude uložená dostatočne hrubá vrstva kameniva. 

„V mieste, kde vozidlá vychádzajú na komunikáciu, budú uložené betónové panely v takej dĺžke, aby sa asfaltová komunikácia neznečisťovala,“ uviedol starosta. Termín uloženia kameniva bol dohodnutý okamžite, panelové prvky by sa mali objaviť v najbližších dňoch.  

Realizáciu opatrení by mali spoločne skontrolovať v pondelok 4. marca. „Keď klimatické podmienky dovolia, zhotoviteľ stavby vyčistí asfaltovú komunikáciu postrekovým vozidlom. V prípade deštrukcie krajnice a vstupov k rodinným domom sa stretneme po definitívnom ukončení zimného obdobia. Zhotoviteľ však potvrdil ochotu opraviť časti vstupov, ktoré boli s istotou poškodené nákladnými vozidlami stavby,“ dodal D. Exner. 

reklamná správa

Čítajte viac: byvanie staznosti

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím