28.04.16

VIDEO: Práce na rekonštrukcii Ázijskej triedy obnovili

Bušo
Ľuboš Bušo
redaktor
Zdieľať článok:

Stavebný ruch na Ázijskej triede opäť ožil. V stredu sme prechádzali okolo vybagrovanej polovice vozovky a všade bolo ticho. Nenašli sme robiť žiadny mechanizmus, pohybovať sa tu robotníkov. Včera ráno práce obnovili. Už pred deviatou hodinou boli ohradené vytrhané staré kanalizačné šachty. Na zákrute medzi Ázijskou a Európskou triedou na Sídlisku Ťahanovce sa bagrovalo a robotníci čistili jamu okolo potrubí. Pri našom príchode robili práce, aby mohli staré drenážne rúry pripojiť na kanalizáciu. Usmernila by sa tým voda, ktorá steká po podloží z Ťahanovského lesa nad sídliskom.     Bude sa kopať hlbšie Odpovede investora, ktorým je Mesto Košice, sme dostali od hovorkyne Lindy Šnajdárovej: „Pokračovanie prác v tempe, ako pred ich prerušením, sa začalo. Počas ich prerušenia sa robilo len v obmedzenom rozsahu. Ukončuje sa drenáž a jej napojenie do kanalizácie, tieto práce by mali byť ukončené do konca týždňa." Zaujímalo nás, čo konkrétne budú robiť. „V úseku 1,2 kilometra nevyšli skúšky na únosnosť podložia, projektant navrhol nové riešenie. Bude nutné zvýšiť hrúbku podkladov z kameniva o asi 30 centimetrov."  

tahanovce

  Skončia až cez prázdniny Výsledky prieskumu podložia okrem problémov s vodou na spomínanej zákrute poukázali aj na ďalšie úseky. „Nepriaznivý stav únosnosti podložia a čiastočne aj s odvodom vody je v úseku už začatej časti v dĺžke 1,2 kilometra.“ Z nového hĺbenia a zmeny podložia vyplýva aj dlhší čas na práce. „Predĺženie termínu ukončenia predpokladáme o asi tri týždne (pôvodný termín ukončenia rekonštrukcie Ázijskej triedy bol koniec júna – pozn. red.). Snahou Mesta Košice aj dodávateľa IS Košice je toto predĺženie skrátiť na minimum,“ dodala Linda Šnajdárová.  

Azijska obnova prac LB 4   Ovplyvní prerušenie aj rozpočet? Zaujímali sme sa, o koľko sa predraží táto stavba? „V súčasnosti nie sú tieto čísla k dispozícii. Bude to jasné až po dopracovaní projektovej dokumentácie o rozpočet. Taktiež nie je jasný stav podložia na zatiaľ nezasiahnutej strane komunikácie. Aj keď je predpoklad, že situácia bude obdobná.“ Ťahanovčania sa pýtajú, či sa nedalo rátať s problémami s vodou? Na ceste od spomínanej zákruty často tiekla voda, aj nižšie na Európskej triede sú mimo cesty úseky zelene s takmer neustále premočenou zemou. Už pri výstavbe sídliska boli s vodou problémy, územie sa  odvodňovalo drenážami. „Projektant ani Mesto Košice nemali k dispozícií informácie o stave drenáže svahu, stave potrubia VVS ani o zložení a stave zeminy v podkladovej vrstve komunikácie. Nepriaznivý stav týchto faktorov bol zistený až po odstránení podkladových vrstiev časti realizovanej komunikácie,“ uzavrela Linda Šnajdárová.
 
 
 
Foto: Ľuboš Bušo
 
 

Čítajte viac: rekonstrukcie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím