14.01.20

Obraz z odpadu nám hovorí: v takom bordeli si tu žijeme

foto: Veronika Janušková

Doslova obraz našej neporiadnej spoločnosti môžete vidieť pri občerstvení Súdky. Na ploche vo veľkosti bilbordu sa nachádza rôzny odpad, ktorý zobrazuje povodie rieky Hornád. Najlepší výhľad naň budú mať cestujúci smerujúci vlakom do Košíc.  

Autorom je študent Fakulty umení TUKE Filip Konkoľ, ktorý obraz vytvoril v rámci semestrálnej práce odboru Ateliér slobodnej kreativity 3D. Materiál zbieral počas decembra a nájsť ho nebolo ťažké. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

„Zbieral som pozdĺž Hornádu, najmä pri Súdkoch, ale aj pri splave. Väčšina materiálu bola použitá na vytvorenie obrazu, ostatný som vyhodil do separovaného zberu,“ uvádza študent bakalárskeho ročníka, ktorému je oblasť rieky a prírody blízka. Dielom nechcel reagovať na dobu plastu, skôr upozorniť na bordel v našej prírode. „Hornád je miesto, kde sa často pohybujem. Keď chodím na ryby a šliapem po tých fľašiach, tak som si povedal, že niečo s tým treba spraviť,“ hovorí 24-ročný Filip. 

Filip (naľavo) inštaloval obraz vedľa Súdkov spolu s kamarátmi v nedeľu. foto: Filip Konkoľ
Filip (naľavo) inštaloval obraz vedľa Súdkov spolu s kamarátmi v nedeľu. foto: Filip Konkoľ

Papuče, hračky, spreje...

Predlohou k obrazu mu bola vlastná fotografia, ktorá zobrazuje prírodnú scenériu Hornádu. „Nejde však o identickú kópiu, skôr som sa len inšpiroval,“ spresňuje Filip. Stromy zastupujú zelené plastové fľaše, brehy sú z papúč či drôtov, priehľadný plast vytvára tok rieky a modrá penová fólia oblohu. Jednotlivé komponenty sú pripevnené klincami. 

Obraz vyrábal v školskom ateliéri a skladá sa zo štyroch častí, ktoré dodávkou previezli na Súdky, kde ho na mieste aj poskladali. „Pracoval som na tom mesiac. Obraz mal byť pôvodne umiestnený na klasický bilbord, ale nevedel som nájsť ten pravý. Chcel som, aby bol umiestnený v blízkosti rieky, aby to bolo tematicky výstižné. Nakoniec som sa dohol s majiteľom občerstvenia Súdkov, ktorý mi to povolil,“ opisuje študent. 

Doteraz ešte na obraz nezískal žiadne ohlasy. „V stredu máme obhajoby, tak som zvedavý. Neočakávam žiadnu extra známku, možno také C,“ s úsmevom dodal Filip. 

foto: Veronika Janušková

Ako by sme mali triediť odpad v domácnostiach

Viac k téme

08.10.19
Ako by sme mali triediť odpad v domácnostiach
reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím