07.08.18

Obyvatelia Ludmanskej bojujú proti chystanému parkovisku

foto: Veronika Janušková

Trávnik s ôsmimi stromami pod oknami bloku na Ludmanskej ulici sa má zmeniť na parkovisko. Domáci s tým však nesúhlasia a postavili sa proti výstavbe aj v čase, keď už mali nastúpiť stavební robotníci.

O znepokojení obyvateľov blokov na Ludmanskej a Palárikovej ulici sme už našich čitateľov informovali začiatkom júna. Len náhodou sa totiž dozvedeli, že kúsok zelene, ktorú majú pod oknami, chce jej majiteľ premeniť na súkromné parkovisko s dvanástimi parkovacími miestami.

Dokonca mu už stavebný úrad vlani v apríli vydal aj stavebné povolenie. Domáci sa s tým nezmierili, pretože ich k stavebnému konaniu nikto neprizval, hoci parcela bezprostredne susedí s ich blokmi. Na prokuratúru podali spolu s aktivistom Henrichom Burdigom podnet na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia stavebného úradu o povolení stavby.

Tento kúsok trávnika sa má zmeniť na 12 parkovacích miest. foto: Veronika Janušková
Tento kúsok trávnika sa má zmeniť na 12 parkovacích miest. foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Po upozornení odišli

Koncom minulého týždňa sa pri trávniku objavil nákladiak s pracovníkmi, ktorí sa chystali na výkopové práce. „Keď som ich zbadal, tak v domnení, že ide o investora, som sa im prihovoril. Boli to však len ľudia zo stavebnej firmy. Tak som im povedal, že nie je práve najšťastnejšie, začať robiť výkopové práce, pretože na prokuratúre je podanie a na magistráte petícia s 1 082 podpismi, ktorými sa snažíme zastaviť stavbu parkoviska. Odišiel som domov po papiere a keď som sa vrátil, tak už boli preč,“ povedal nám Ladislav Egry z Ludmanskej 1. 

Rozhodne prokuratúra Aktivista Henrich Burdiga ľudí z Ludmanskej a Palárikovej podporuje. „Podľa našich právnikov bol zo strany stavebného úradu jednoznačne porušený stavebný zákon tým, že vlastníkov bezprostredne susediacej budovy neprizvali k územnému ani stavebnému konaniu. Preto sme spolu s nimi podali podnet na prokuratúru. Svoje hovorí aj počet podpisov na petícii proti výstavbe parkoviska. Proti je drvivá väčšina obyvateľov okolitých blokov,“ hovorí H. Burdiga. Podľa stanoviska magistrátu, ktoré nám zaslali ešte v júni, stavebný úrad rozhodol, že vlastnícke práva majiteľov bytov nebudú stavebným povolením priamo dotknuté. O podanom podnete zatiaľ podľa našich informácií na prokuratúre nerozhodli.

Rozhodne prokuratúra

Aktivista Henrich Burdiga ľudí z Ludmanskej a Palárikovej podporuje. „Podľa našich právnikov bol zo strany stavebného úradu jednoznačne porušený stavebný zákon tým, že vlastníkov bezprostredne susediacej budovy neprizvali k územnému ani stavebnému konaniu. Preto sme spolu s nimi podali podnet na prokuratúru. Svoje hovorí aj počet podpisov na petícii proti výstavbe parkoviska. Proti je drvivá väčšina obyvateľov okolitých blokov,“ hovorí H. Burdiga. Podľa stanoviska magistrátu, ktoré nám zaslali ešte v júni, stavebný úrad rozhodol, že vlastnícke práva majiteľov bytov nebudú stavebným povolením priamo dotknuté. O podanom podnete zatiaľ podľa našich informácií na prokuratúre nerozhodli.


reklamná správa

Namiesto zelene parkovisko?

Viac k téme

05.06.18
Namiesto zelene parkovisko?

Čítajte viac: parkovanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím