11.09.19

Obyvatelia mestskej časti Juh poslali primátorovi otvorený list, charitný dom nechcú

foto: Veronika Janušková

Nesúhlas s plánovanou výstavbou charitného domu na Jarmočnej ulici vyjadrili niektorí obyvatelia košickej mestskej časti (MČ) Juh v uplynulých dňoch aj otvoreným listom, adresovali ho primátorovi Jaroslavovi Polačekovi.

Žiadajú ho, aby na zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ) nezaradil prerokovanie prenájmu pozemkov pre Arcidiecéznu charitu Košice (ACHK). Polaček tvrdí, že o téme chce diskutovať.

Proti výstavbe obyvatelia spísali aj petíciu. Ako pripomenuli, vybavená bola kladne.

„Máme strach o svoj majetok, kvalitu života a bezpečnosť. Nechceme už počúvať neustály krik a hádky okolo svojich bytov a rodinných domov, vyberanie kontajnerov a znečisťovania verejných priestranstiev. Tieto negatívne vplyvy sa podpíšu na celkovom znečisťovaní a znehodnocovaní okolitého prostredia, čím sa zníži kvalita nášho životného prostredia dotknutých obyvateľov s možnými negatívnymi účinkami na naše zdravie a naruší sa pohoda nášho bývania,“ uvádzajú v otvorenom liste.

„V priebehu budúceho týždňa sa stretneme s tvorcami petície a následne sa stretnem s poslancami – mimo MsZ,“ uviedol Polaček.

reklamná správa

Nesúhlas s vybranou lokalitou 

Či bod z rokovania MsZ stiahne alebo nie, nespresnil. Tvrdí, že ak nebude prerokovaný alebo nebude prijatý, možnosť získania prostriedkov z eurofondov na výstavbu charitného domu navždy pominie, keďže je o ne potrebné požiadať v najbližších dvoch mesiacoch.

„Ak sa poslanci rozhodnú, že nepodporia charitný dom, tieto možnosti budú zastavené a zablokované, a v rámci tejto lokality v budúcnosti nie je o čom diskutovať,“ dodal s tým, že príprava potrebných dokumentov a povolení by na inom pozemku trvala minimálne rok, no o daný typ dotácie už nebude možné požiadať.

Ako predtým uviedol predseda petičného výboru Stanislav Tkáč, nie je proti výstavbe, ale nesúhlasí s vybranou lokalitou. Dotknutí obyvatelia pripomenuli, že v súčasnosti sú obťažovaní správaním neprispôsobivých občanov, ktorí sa zdržiavajú v blízkej záhradkárskej lokalite Jarmočná – Pri bitúnku. Na základe prijatého uznesenia prišiel v súvislosti s touto nelegálnou osadou v utorok (10. 9.) navrhnúť riešenie aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd).

Priniesol by viacero pozitív 

Charitný dom, ktorý je aktuálne na Bosákovej ulici, po prijatí novej legislatívy nevyhovuje viacerým kritériám a podľa riaditeľa ACHK Cyrila Korpesia sa v uvedených priestoroch nedajú splniť.

„Keďže v Košiciach nie je takýto klasický útulok, alternatívou pre týchto ľudí je len kartón pod mostom. Pokiaľ nepríde nejaká inštitúcia a nepovie, že zatvorte to, my to nechceme zatvoriť,“ povedal na júlovom MsZ s tým, že nový charitný dom na Jarmočnej ulici by priniesol viacero pozitív, ktoré by ukázal čas.

Košickí mestskí poslanci na júlovom mimoriadnom MsZ prenájom pozemkov, kde by mohol charitný dom stáť, tesne neodsúhlasili. Poslanci mali o tom rokovať aj v júni, bod rokovania vypustili z dôvodu, že aktuálny zámer nebol prerokovaný s obyvateľmi MČ. Podľa zverejneného programu rokovania sa MsZ bude témou zaoberať aj na svojom zasadnutí 19. septembra.

Južania sa búria

Viac k téme

06.09.19
Južania sa búria

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím