18.05.18

Odhalili pamätnú tabuľu osobnosti svetovej zoológie

foto: Robo Hakl

Pri príležitosti nedožitých 90-tych narodenín Josefa Vágnera si Slovensko-český klub a Zoologická záhrada Košice pripomenuli prírodovedca, cestovateľa, lovca a spisovateľa odhalením pamätnej tabule.

Budovanie zoologickej záhrady ovplyvnil práve tento odborník, ktorý vybral miesto, kde sa v súčasnosti nachádza a bol pri zrode budovania areálu. Na slávnostné odhalenie prišla aj jeho najmladšia dcéra Lenka Vágnerová.

„Teší ma táto spomienka na otecka. Je to veľká česť a určite by mal otecko radosť. Areál zoologickej záhrady vidím prvýkrát, tak ako aj Košice,“ uviedla dcéra známeho prírodovedca. Prezradila, že dokopy boli piati súrodenci, a až štyria mali niečo s prírodou a zoologickými záhradami. „Najstarší dvaja súrodenci boli aj na výpravách s oteckom v Afrike, sestra síce bola účtovníčka, ale v zoologickej záhrade a ja som vyštudovaná veterinárka. Iba brat bol vyučený kováč,“ podotkla Vágnerová.

Pamätnú tabuľu odhalila Klára Kernová, bývalá riaditeľka knižnice J. Bocatia, ktorá počas svojho pôsobenia vo funkcii zozbierala diela Josefa Vágnera pre čitateľov. 

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Podujatia sa zúčastnil aj prvý riaditeľ zoologickej záhrady Karol Seman. „Mal som to šťastie spolupracovať s pánom Vágnerom. Bol to vzácny človek, ktorý bol pri zrode našej zoo,“ zaspomínal si Seman. 

Podvečer je ešte pripravená slovenská premiéra filmového dokumentu Sen safari v kine Cinemas v OD Galéria a po skončení filmu sa uskutoční beseda s jeho tvorcom Ivom Pavelekom, Lenkou Vágnerovou a riaditeľom košickej zoo Erichom Kočnerom. 

foto: Robo Hakl

Čítajte viac: zoo kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím