08.11.19

Odstúpte, vyzval priamo na zastupiteľstve Petrovčika jeho volič. Učiteľ občianskej náuky sa cíti oklamaný

foto: Veronika Janušková

Po poslancoch mesta Košice aj poslanci Starého Mesta rozhodli, že Igor Petrovčik (exSpolu) porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu.

Do rozporu s ním sa dostal, keď v majetkovom priznaní za rok 2018, ktoré podával ako starosta tejto mestskej časti, uviedol, že nemá žiadne záväzky. Od roku 2007 je pritom na jeho majetok vyhlásený konkurz, v ktorom si desať jeho veriteľov prihlásilo pohľadávky za viac ako jeden milión eur.

Petrovčik nezatajil svoje dlhy len v oznámení verejného funkcionára, ktoré podal ako starosta. Rovnako postupoval aj v majetkových priznaniach poslanca Starého Mesta, ktorým bol pred svojím zvolením za starostu v rokoch 2014 až 2018. Za to mu vo štvrtok zastupiteľstvo mestskej časti schválilo pokutu 1 748 eur.

Jej výška je podľa zákona pevná, vypočítava sa z ročného príjmu verejného funkcionára za predchádzajúci rok. Za rovnaké pochybenie v majetkovom priznaní poslanca mesta dostal v stredu od mestského zastupiteľstva pokutu 135 eur. Obdobné rozhodnutie ho čaká ešte na zastupiteľstve košickej župy, ktorej je tiež poslancom. Všetky tri samosprávy začali proti nemu konanie o ochrane verejného záujmu po sérii článkov v KOŠICE:DNES.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Dlhy rozdeľuje  

Petrovčik sa v nich v písomných vyjadreniach bráni tak, že oddeľuje od seba dlhy fyzickej osoby a fyzickej osoby-podnikateľa s tým, že si myslel, že záväzky z druhej skupiny uvádzať v priznaní nemusí. 

Takú obhajobu zopakoval aj pred poslancami mestskej časti, keď ho pred hlasovaním viacerí vyzvali, aby sa vyjadril. Vyčítali mu, že o kauze konkurzu od jej prevalenia v auguste sa dozvedajú len z novín a on im ju nejako nevysvetlil.

„Neuviedol som to nedopatrením. Predmetné záväzky sa vzťahujú ku mne ako SZČO, je to otázka na ústavných právnikov, že či sa evidujú ako záväzok verejného funkcionára, keďže sú súčasťou konkurzného konania,“ povedal. 

M. Djordjevič hovorí, že politici odstupujú aj za menšie kauzy ako je starostu Starého Mesta. Foto: Veronika Janušková
M. Djordjevič hovorí, že politici odstupujú aj za menšie kauzy ako je tá starostu Starého Mesta. Foto: Veronika Janušková

Djordjevič mu neverí 

Poslanec Michal Djordjevič (nezávislý) neverí, že Petrovčik zatajil dlhy neúmyselne. Poukazuje na to, že má vysokoškolské ekonomické vzdelanie. Podľa neho ale nejde len o nepravdivé majetkové priznania starostu a „symbolickú“ pokutu, ktorú za to dostal. 

„Oveľa väčším problém je obrovský tieň, ktorý na starostu vrhá jeho podnikateľská minulosť. Každý z nás sa stretol za posledný mesiac s otázkami občanov ako to vnímame. Pýtam sa, čo sa ešte dozvieme a koľko bude ešte potrebné, aby sa ten pohár naplnil,“ povedal Djordjevič.

Narážal na podozrenia, že konkurz Petrovčik, ktorý mal väzby na hlavného veriteľa aj správkyňu, mohol byť zmanipulovaný aj na firmu Kora Invest, ktorá v roku 2013 nezaplatila mestu Košice daň z nehnuteľnosti vo výške takmer 48 tisíc eur. Petrovčik bol jej konateľom, jeho druhá manželka majiteľkou.

Djordjevič spolu s poslancom mesta Ľubomírom Gregom (nezávislý) v stredu na rokovaní mestského zastupiteľstva, ktorého sú tiež poslancami, vyzvali starostu, aby sa vzdal mandátu. Petrovčik reagoval, že nad tým bude uvažovať, nebude však počúvať svojich protikandidátov v starostovských voľbách, ale občanov.

„Ja vás prosím, odstúpte,“ povedal J. Kolesár na rokovaní zastupiteľstva starostovi I. Petrvočikovi. Foto: Veronika Janušková
„Ja vás prosím, odstúpte,“ povedal J. Kolesár na rokovaní zastupiteľstva starostovi I. Petrvočikovi. Foto: Veronika Janušková

Občan: Mali sme to vedieť  

Vo štvrtok si jeden takýto hlas vypočul priamo na rokovaní zastupiteľstva mestskej časti. Po súhlase poslancov na ňom vystúpil obyvateľ Starého Mesta Juraj Kolesár.

Učiteľ občianskej náuky a telesnej výchovy na Gymnáziu Poštová starostovi povedal, že ho volil a dnes sa cíti oklamaný. „Ujal sa mandátu napriek tomu, že tieto skutočnosti neoznámil verejnosti. Ako občan som mal právo ich vedieť predtým, ako som vstúpil do volebného aktu,“ povedal Kolesár s tým, že ho prosí, aby sa vzdal funkcie.

Petrovčik na otázku denníka KOŠICE:DNES ako vníma vystúpenie občana povedal, že berie jeho názor na vedomie, ale nevie „či ho tu niekto nedoniesol“.

reklamná správa

Bráni sa aj konšpiráciami  

Starosta o tom, že zverejňovaním informácií o jeho podnikaní ho niekto cielene likviduje, nekonšpiroval prvýkrát. Koncom septembra, keď zastupiteľstvo rozhodovalo o začatí konania proti nemu, poslancov varoval, že si majú dať pozor na to, či správne vypĺňajú svoje majetkové priznania, lebo podľa neho „vznikajú rôzne tipy žiadosti na odstavenie politických súperov“.  

„Poviem to, keď príde vhodný čas,“ odpovedal na otázku denníka KOŠICE:DNES, aby povedal kto a komu zadáva takéto objednávky v jeho prípade.    

Podľa A. Ďuricu to, ako I. Petrovčik kedysi podnikal, nijako nesúvisí s vykonávaním jeho funkcie starostu. Foto: Veronika Janušková
Podľa A. Ďuricu to, ako I. Petrovčik kedysi podnikal, nijako nesúvisí s vykonávaním jeho funkcie starostu. Foto: Veronika Janušková
Zástupca sa zdržal, starosta je podľa neho „pracant“  

Pri hlasovaní o pokute pre I. Petrovčika nebol nikto proti, traja sa zdržali. Okrem poslankýň Magdalény Galdunovej (Spolu. SMK, KDH,SaS) a Martiny Torkošovej aj poslanec Andrej Ďurica (obaja OĽaNO, Zmena zdola, DÚ, Sme Rodina).       

Ďurica, ktorý je tiež zástupcom starostu, hovorí, že hodnotí len Petrovčikovu prácu. „Vnímam, že mestská časť nabrala obrovské obrátky a ide dopredu. Je to pracant, ktorý sa fakt snaží, naozaj vidím ako aktívne dennodenne riešime chod mestskej časti,“ vraví. 

Okrem toho tvrdí, že o kauze konkurzu vie len z novín a to mu nestačí. Dodáva, že ak by mal hlasovať za pokutu, musel by poznať k tejto veci nejaké materiály a viac sa v nej zorientovať. A prečo o informácie o dlhoch Petrovčíka nežiadal priamo od neho.

„O súkromí sa absolútne nebavíme,“ hovorí poslanec, ktorý je známy aj ako textár a spevák populárnej hudby. 

Čítajte aj: 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím