28.03.17

Opozícia: KOSIT zavádza o hospodárení podniku

Foto: sul

Už v utorok sa dozvieme, kto má reálny záujem o kúpu 29 z 34 percent akcií mesta v odpadovej spoločnosti KOSIT. Jaroslav Polaček a Rastislav Trnka sa snažia predaj zvrátiť. 

Poslanec mesta Košice a poslanec Košického samosprávneho kraja (obaja nezávislí) tvrdia, že spoločnosť účelovo zhoršovala výsledky firmy, aby ju pripravila k predaju. Podľa nich KOSIT manipuloval s hospodárskymi údajmi a mohol ich nastaviť tak, aby ukazovali spoločnosť v zlom svetle. 

Pre vyvrátenie týchto tvrdení žiadal Polaček mesto ako člen komisie, ktorá bude rozhodovať o predaji, o zverejnenie zápisníc zasadnutí dozornej rady a predstavenstva firmy. Z magistrátu však dostal odpoveď, že takéto dokumenty nemá a neposkytol mu ich ani KOSIT. 

Je to tajné 

„Je tam pán poslanec Jakubov, pán námestník Petruško, sú tam ľudia z magistrátu a sú na dozorných radách, podpisujú zápisnice z predstavenstva. Nerozumieme, prečo mesto a KOSIT vyhlasujú tieto zápisnice za tajné,“ vyhlásil Polaček. 

Podľa KOSIT-u Polaček nie je akcionárom firmy a z dôvodu jeho členstva v komisii na vyhodnotenie ponúk na kúpu podielu mesta  mu nevzniká žiadny nárok oboznamovať sa s obsahom týchto dokumentov. „Navyše, obsahujú aj informácie, ktoré sú obchodným tajomstvom,“ povedala Silvia Karolyiová z PR oddelenia KOSIT-u. Podozrenia zo skresľovania hospodárskych údajov odmieta. „Nenachádzame žiadny dôvod, ktorý by zakladal akékoľvek podozrenia v tomto smere,“ uviedla. 

Polaček si tiež myslí, že mesto by mohlo s KOSIT-om dohodnúť nižšiu cenu za spaľovanie odpadu. Odvoláva sa časť dodatku k zmluve z roku 2010. Podľa neho Košice platia za likvidáciu odpadu neúmerne veľa. 

Poslanci včera na tlačovej konferenci predstavili aj logo kampane proti predaju KOSIT-u. / Foto: sul
Poslanci včera na tlačovej konferenci predstavili aj logo kampane proti predaju KOSIT-u. / Foto: sul

Mesto: Len zvýšenie 

„Príslušné ustanovenie nehovorí o znižovaní cien, ale o možnosti KOSIT-u každoročne otvoriť rokovanie o cene s ohľadom na jej reálne náklady. Dodatok neumožňuje znižovanie ceny, ale jej valorizáciu,“ oponuje hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová. 

Polaček a Trnka tiež spochybňujú celkové plánované investície firmy vo výške 50 miliónov eur. Keďže mesto nemá ako akcionár KOSIT-u zdroje na to, aby sa na nej podieľalo, svoj podiel chce predať.   

Nová spaľovňa

Podľa poslancov sa za takúto sumu dá už postaviť moderná plazmová spaľovňa s vyšším výkonom. Ako príklad uviedli zámer Olomouckého kraja, ktorý ju plánuje vybudovať za 55 až 74 miliónov eur. 

KOSIT na kritku reagoval, že investičný plán do roku 2021 počíta s výdavkami na modernizáciu spaľovne vo výške približne 25 miliónov eur, zvyšok sú investície do iných oblastí. 

Mesto stanovilo minimálnu cenu za predaj svojich akcií na 4,1 milióna eur.

Foto: sul

Čítajte viac: KOSIT

Šulc
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím