03.01.18

Pacient po amputácii prstov: Petardy do ruky už nevezmem

foto: Veronika Janušková

Silvestrovská noc nemusí byť stále len o zábave. Počas bujarých osláv často dochádza k zraneniam z nedbanlivosti či poruchy pyrotechniky. Výnimkou nebolo ani tohtoročné vítanie nového roka.

Košickí lekári okrem otravy alkoholom a zlomenín riešili aj dva vážne prípady poranenia ruky pyrotechnikou a popálenia. Hlavnú úlohu v nich zohrali petardy a preceňovanie vlastných síl.

Šmykľavá dlážka 

Prvým vážnym prípadom koncoročných osláv bol 66-ročný Jozef  z Čierneho Potoka. Košickí lekári v Nemocnici Šaca ho 31. decembra popoludní hospitalizovali na Klinike popálenín a rekonštrukčnej chirurgie vo vážnom stave.  

„Prijali sme ho s popáleninami druhého a tretieho stupňa na 29 percentách tela a v ťažkom šoku,“ uviedol primár kliniky Eugen Frišman. Mal popálenú časť tváre, krk, hrudník, chrbát i oblasť stehna. 

reklamná správa

Ochutnaj nové košické pivo Bitang by KOŠICE:DNES!

Navštív hostinec na Hlavnej 65 a vychutnaj si leto v Hostinci.

Zistite viac

Jozef na nemocničnom lôžku pre KOŠICE:DNES povedal, že pri koncoročnej zabíjačke precenil svoje sily. „Povedal som si, že ešte urobím moju špeciálnu kapustnicu. Ostal som na to už sám, manželka piekla na Silvestra. O pol tretej ráno som chcel končiť,“ opisuje. No ako jeho kapustnica bublala, časť masti sa dostala na podlahu. „Pošmykol som sa na nej. Nevedel som sa zachytiť a v poslednej chvíli som pravou rukou siahol na ucho hrnca. Celá kapustnica sa na mňa vyliala,“ dodal Jozef. 

Jozef sa po obarení polievkou chcel ošetriť doma, vážne zranenia si podľa lekárov budú vyžadovať operáciu. Úraz s pyrotechnikou sa Marekovi Janoščákovi stal 15 minút po polnoci.foto: Veronika Janušková
Jozef sa po obarení polievkou chcel ošetriť doma, vážne zranenia si podľa lekárov budú vyžadovať operáciu. Úraz s pyrotechnikou sa Marekovi Janoščákovi stal 15 minút po polnoci. foto: Veronika Janušková

Janoščák: Petardy už nikdy

Na posledný Silvester už nikdy nezabudne ani 42-ročný Marek Janoščák z Nižnej Kamenice neďaleko Košíc. Petarda mu vybuchla v ruke, prišiel o časti prstov. Hospitalizovaný je v UNLP. „Posledné články dvoch prstov sme museli amputovať, tretí prst má poškodený,“ informovala hovorkyňa nemocnice. 

Janoščák pre KOŠICE:DNES povedal, že napriek ťažkému zraneniu a amputácii je jediným šťastím to, že chybnú pyrotechniku neodpaľovali jeho 12- a 14-ročné deti. „Po polnoci sme vyšli von a začali odpaľovať rakety - kompakty i svetlice. Mali sme aj ručné petardy, ktoré som niesol ja,“ hovorí Janoščák. Práve petarda mu buchla v ruke. 

„Bol to zlomok sekundy, nemal som ani šancu to odhodiť,“ spomína. „Ja už určite nikdy nebudem púšťať petardy. Ak ľudia chcú používať pyrotechniku, tak len nejaké kompakty. Nech sa tým na ručné zapaľovanie vyhnú,“ povedal Janoščák. Dodal, že ako živiteľ rodiny používal ruky k práci zámočníka. „Čo bude s mojou prácou ďalej, to neviem teraz povedať.“ 

foto: Veronika Janušková

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím