30.07.20

V kauze DPMK poslanci porazili primátora

Foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ 

Mestský parlament sa postavil proti vôli primátora. Poslanci dvojtretinovou väčšinou potvrdili vo funkcii generálneho riaditeľa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Vladimíra Padyšáka.

Na štvrtkovom rokovaní mestského zastupiteľstva sa ukázalo, že primátor Jaroslav Polaček už  nedisponuje väčšinou spomedzi zvolených zástupcov Košičanov. V jednom z prvých bodov totiž dvojtretinovou prevahou opätovne prijali tri uznesenia z predchádzajúcich zasadaní, ktoré primátor nepodpísal. Najzávažnejším a najdiskutovanejším bolo potvrdenie V. Padyšáka vo funkcii generálneho riaditeľa DPMK.

Vladimír Padyšák. Foto: Veronika Janušková
V. Padyšáka v spore s primátorom podržal zastupiteľský zbor. Foto: Veronika Janušková

Nemá dôveru Polačeka

J. Polaček už niekoľko mesiacov vyhlasuje, že šéf dopravného podniku, ktorého jediným akcionárom je mesto, nemá jeho dôveru. Na konci mája, keď Padyšáka uznesením poslaneckým zbor potvrdil vo funkcii generálneho riaditeľa, uznesenie nepodpísal. Nespokojnosť vedenia mesta vyvrcholila na začiatku tohto týždňa podaním trestného oznámenia v súvislosti s podozrením z trestného činu machinácií pri verejnom obstarávaní práve v dopravnom podniku. Podľa primátora to vyplynulo zo záverov finančnej kontroly z referátu auditu a kontrolingu magistrátu.

„Ak napriek tomu zvolíte pána Padyšáka za generálneho riaditeľa, zriekam sa zodpovednosti za ďalšie dianie v DPMK,“ vyhlásil pred poslancami primátor.

Poslanec Ján Jakubov mu však pripomenul, že jediným spôsobom, ako sa zbaví zodpovednosti za dianie v mestskom podniku, je jeho abdikácia.

Riaditeľa magistrátu M. Čopa (vpravo) poslanci odvolali z funkcie predsedu predstavenstva. Foto: Veronika Janušková
Riaditeľa magistrátu M. Čopa (vpravo) poslanci odvolali z funkcie predsedu predstavenstva. Foto: Veronika Janušková

Nešťastné čítačky

Riaditeľ magistrátu Marcel Čop poslancom oznámil, že situácia v DPMK je neúnosná. On ako šéf predstavenstva sa o viacerých závažných veciach, ktoré sa v podniku dejú, dozvedel až zo správ spomínaného kontrolného referátu.

„Na veľa vecí som mal iný názor ako vedenie DPMK, a nastávali spory. Vyvrcholilo to nešťastnými čítačkami. Ubezpečili ma, že budú moderné, ale napokon využili čas, keď som bol na dovolenke a nechali to podpísať zastupujúcim pracovníkom. V dodávke malo byť z 350 čítačiek len desať moderných, ktoré vyhovujú súčasnej dobe,“ tvrdil M. Čop. Na dôvažok vyhlásil, že ak bude V. Padyšák potvrdený vo funkcii, vzdá sa členstva v predstavenstve.

Rovnaký krok ohlásil aj ďalší člen predstavenstva Jozef Oberuč (v minulosti sa uchádzal o post riaditeľa DPMK) s tým, že Padyšák k nemu stále pristupoval ako ku konkurentovi a nedostával dostatok informácií o dianí v podniku.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Posilnená pozícia?

Slovo na zastupiteľstve dostal aj riaditeľ Padyšák, podľa ktorého boli kontroly z magistrátu vyslovene tendenčné a účelové, rovnako ako správy z nich. Žiadal, aby mohli byť zverejnené spolu so stanoviskami podniku, aby si verejnosť mohla vytvoriť úsudok.

„Pán Čop spomínal obstarávanie čítačiek. Pravda je taká, že išlo o súťaž ešte z čias minulého vedenia podniku. Mali sme možnosť z operačného programu kúpiť odbavovací systém, teda čítacie zariadenia. Do konca roka sme museli podať žiadosť, aby sme neprišli o financie. Je pravda, že tam bolo len desať moderných čítačiek z 350. Následne sme to chceli zmeniť. A to sa aj udialo,“ bránil sa generálny riaditeľ DPMK.

Poslanci nakoniec dvojtretinovou väčšinou potvrdili Vladimíra Padyšáka vo funkcii generálneho riaditeľa. Jeho pozícia sa môže ešte posilniť, pretože ho vymenovali aj za predsedu predstavenstva podniku. Z predstavenstva odvolali Marcela Čopa a Jozefa Oberuča a na ich miesta vymenovali riaditeľa riadenia dopravy DPMK Romana Danka a riaditeľa techniky a údržby Emila Štofča.

Na miesto v Dozornej rade podniku uvoľnené po odchode bývalého poslanca Henricha Burdigu zvolili poslankyňu Ivetu Adamčíkovú.

Príliš sa vraj pýtal

Primátor Polaček si ešte musí premyslieť, či podpíše uznesenie zo štvrtkového zastupiteľstva týkajúce sa vedenia DPMK. „Poslanci rozhodli napriek výhradám a upozorneniam, ktoré kontroly overili a preverili. Pochybení je množstvo, veľká časť z nich sa točí okolo verejných obstarávaní. Majú na to právo a musia niesť zodpovednosť,“ tvrdí Polaček.

Riaditeľ magistrátu Marcel Čop uviedol, že v jeho osobe bol vo štvrtok z dopravného podniku vyštvaný človek, ktorý sa veľa pýtal a zaujímal o dlhodobo nastavené vnútorné procesy v podniku. V minulosti bol podľa jeho slov vyštvaný z predstavenstva jeho bývalý člen Jozef Gima, ktorý sa veľmi zaujímal o finančnú efektivitu a nastavenie kontrolných mechanizmov v podniku.

Bude sa im voľnejšie dýchať

Vladimír Padyšák nám po rokovaní mestského parlamentu povedal, že je rád, že sa poslanci postavili k udalostiam posledných dní zodpovedne. 

„Ďakujem im za dôveru a verím, že ju nesklamem. Po personálnych zmenách v predstavenstve si myslím, že podnik bude môcť voľnejšie dýchať. Do predstavenstva sa majú dostať dvaja kľúčoví riaditelia, sú znalí problémov a vecí, nad ktorými sme doteraz museli stráviť hodiny a dni a teraz budú vybavené oveľa rýchlejšie. Spoluprácu s primátorom si teraz viem predstaviť len na vyslovene profesionálnej báze,“ tvrdí Padyšák.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím