29.06.19

Pavilón UVLF v Košiciach má zlú statiku. Bude ho potrebné odstrániť?

ilustračné foto: Iveta Vaculová

Najväčší pavilón Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach bude zrejme potrebné odstrániť. Predpokladá to jej kvestor Róbert Schréter.

Ako povedal, dôvodom je statická porucha pavilónu morfologických disciplín. V súčasnosti univerzita realizuje projekty na štyroch pavilónoch, zamerané sú na zníženie energetickej náročnosti budov.  

Problematický pavilón

Podľa jeho slov pracujú na presune zamestnancov z problematického pavilónu do iných priestorov.

„Sú potrebné stavebné práce, nie sú síce investičného charakteru, ale odhadujeme ich vo výške pol milióna eur. Zamestnancov plánujeme presunúť do konca roka a následne uvidíme, ako budeme riešiť problém s týmto pavilónom. Pravdepodobne bude musieť byť stavba odstránená a budeme musieť postaviť novú, ale to je ešte hudba budúcnosti,“ dodal.

Počas akademického roka sa v týchto priestoroch realizovala výučba len čiastočne, respektíve v časti, kde nie je problém so statikou. „Už v minulom roku sme museli zatvoriť zhruba polovicu tohto pavilónu. Nehrozí tam nejaké bezprostredné nebezpečenstvo, aktuálne je to podopreté,“ povedal s tým, že výučbu z týchto priestorov presunuli do iných.    

reklamná správa

Štyri projekty

V súčasnosti univerzita realizuje štyri projekty. „Ich cieľom je cez Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru znížiť energetickú náročnosť budov. Ide o pavilón chemických disciplín, farmaceutický pavilón, pavilóny číslo 25 a 17,“ uviedol s tým, že po ukončení prác by sa v nasledujúcich rokoch mali značne znížiť ich prevádzkové náklady a ušetrené peniaze bude môcť UVLF v Košiciach použiť na iný účel.    

Celková investícia predstavuje približne päť miliónov eur, spoluúčasť univerzity tvorí päť percent. „Všetky tieto stavby realizujeme v tomto roku, jedna sa začala vlani. Dokončené budú v roku 2020,“ spresnil s tým, že hlavná časť prác by mala byť realizovaná počas leta, teda nie cez semester. Pripustil, že čiastočne to môže zasiahnuť aj do výučby. V tomto prípade bude zabezpečená v náhradných priestoroch.    

Schréter dodal, že postupujú aj v stavebných prácach na internátoch. Vlani z prostriedkov rezortu financií na ich obnovu realizovali opravu výťahov. V tomto roku má ísť o sumu 300-tisíc eur, ktoré budú použité na rekonštrukciu zvislých rozvodov. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím