06.11.19

Petrovčik dostal od zastupiteľstva pokutu. Padli aj výzvy, aby sa vzdal mandátu

foto: Veronika Janušková

Poslanec mesta Košice Igor Petrovčik porušil ústavný zákon o ochrane verejného záujmu, keď v majetkovom priznaní verejného funkcionára za rok 2018 neuviedol svoje záväzky.

Dnes o tom rozhodlo mestské zastupiteľstvo. Zároveň mu za previnenie uložilo pokutu vo výške 135 eur. Za uznesenie zahlasovalo 36 z 38 prítomných poslancov.

Konanie o ochrane verejného záujmu proti Petrovčikovi začalo zastupiteľstvo po sérii článkov denníka KOŠICE:DNES. Informovali o tom, že súd v roku 2007 vyhlásil na Petrovčika ako fyzickú osobu – podnikateľa konkurz, ktorý dodnes nie je ukončený.

Desať veriteľov si v ňom prihlásilo pohľadávky v celkovej hodnote vo výške viac ako jeden milión eur. Petrovčik sa pritom v kampani pred komunálnymi voľbami v roku 2018 vykresľoval ako úspešný podnikateľ. Zvolený bol aj za starostu košického Starého Mesta.

Podnikanie Petrovčika poškodilo aj mesto. S firmou zanikol aj daňový nedoplatok 48-tisíc eur

Viac k téme

06.11.19
Podnikanie Petrovčika poškodilo aj mesto. S firmou zanikol aj daňový nedoplatok 48-tisíc eur

Pokuty sú fixné

Zastupiteľstvo mu nemohlo dať vyššiu ani nižšiu pokutu ako 135 eur. Zákon jej výšku jednoznačne určuje tak, že za uvedenie neúplných alebo nepravdivých údajov v oznámení o majetkových pomeroch verejného funkcionára je pokuta vo výške trojnásobku mesačného platu poslanca.

Mesačným platom sa ale rozumie jedna dvanástina z ročného príjmu za výkon verejnej funkcie v predchádzajúcom kalendárnom roku. Keďže Petrovčik začal vykonávať mandát poslanca v decembri minulého roka, pokuta sa mu vypočítala len z jednej mesačnej poslaneckej odmeny 540 eur.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Prvýkrát od otvorenia kauzy konkurzu si Petrovčik od poslaneckých kolegov verejne vypočul, že by mal zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii poslanca aj starostu. Ľubomír Grega (Košickí aktivisti a nezávislí) povedal, že ak by voliči vedeli o okolnostiach Petrovčikovho podnikania, voľby starostu Starého Mesta aj mestských poslancov by dopadli inak.

Igor Petrovčik vraví, že či sa má vzdať niektorého z mandátov, na to sa bude pýtať občanov.  foto: veja
Igor Petrovčik vraví, že či sa má vzdať niektorého z mandátov, na to sa bude pýtať občanov. foto: veja

Grega: Opakované voľby

„Ako chlap by mal uvažovať nad tým, či sa nevzdá mandátu, ale na to treba mať gule. V opakovaných voľbách by potom ľudia s poznaním nových informácií mali možnosť rozhodnúť znova,“ povedal Grega, ktorý vo vlaňajších voľbách starostu skončíl druhý za Petrovčikom. Grega dodal, že to nehovorí preto, že by Petrovčikovi funkciu závidel a že by chcel byť znova starostom Starého Mesta, ktorým bol štyri volebné obdobia.

Michal Djordjevič (nezaradený), vlani takisto protikandidát Petrovčika v súboji o starostu, okrem nepravdivého majetkového priznania otvoril aj prípad spoločnosti Kora Invest, ktorá mestu nezaplatila daň z nehnuteľností za rok 2013 vo výške takmer 48-tisíc eur. Petrovčik bol do novembra 2013 konateľom firmy, jeho druhá manželka jej majiteľkou.

Konateľstvo prevzala od Petrovčika osoba pochádzajúca z Tadžikistanu, následne bola firma zrušená bez likvidácie, keďže nemala žiaden majetok. Zanikol tak aj daňový nedoplatok a mesto pohľadávku muselo odpísať. Denník KOŠICE:DNES o tom dnes uverejnil článok.

„Chcel by som sa ho spýtať, či by z jeho strany nemal nasledovať nejaký krok, napríklad vzdanie sa poslaneckej odmeny do konca volebného obdobia, alebo vzdania sa mandátu poslanca,“ hovoril na rokovaní zastupiteľstva Djordjevič.

Aj Jozef Karabin (nezaradený) si myslí, že voliči Petrovčika boli zavedení. Podľa neho by kandidáti na starostov mali zverejňovať odpisy z registra trestov. Narážal na to, že Petrovčik sa v roku 2006 priznal k podvodu pri prevode firemného auta. prokurátor preto trestné stíhanie podmienečne zastavil.

L. Grega hovorí, že obyvatelia Starého Mesta by mali mať možnosť vybrať si starostu v opakovaných voľbách. Foto: Veronika Janušková
L. Grega hovorí, že obyvatelia Starého Mesta by mali mať možnosť vybrať si starostu v opakovaných voľbách. Foto: Veronika Janušková

Petrovčik: Nedopatrenie 

Petrovčik sa napriek výzve aj ďalších poslancov v rozprave nevyjadril. V písomnom vysvetlení komisii na ochranu verejného záujmu uviedol, že svoje dlhy v majetkovom priznaní zamlčal „nedopatrením a nevedomosťou“.

reklamná správa

„Domnieval som sa, že tento záväzok nie je potrebné uvádzať vo výkaze verejného funkcionára, nakoľko sa vzťahuje k podnikaniu SZČO a je súčasťou konkurzného konania, ktoré stále prebieha,“ napísal. Zároveň sa ospravedlnil za to, že si nedostatočne preštudoval príslušný zákon.  
Petrovčik po hlasovaní zastupiteľstva denníku KOŠICE:DNES povedal, že bude uvažovať nad tým, že sa vzdá niektorého z mandátov. „Budem počúvať hlas občanov a nie svojich politických súperov,“ uviedol. Dodal, že názor občanov zistí tak, že sa s nimi bude rozprávať.

Ďalší podnet 

Komisie na ochranu verejného záujmu pri mestskom zastupiteľstve dostala aj podnet k pôsobeniu Petrovčika vo firme Kora Invest a jej nezaplatenému daňovému dlhu. Potvrdil to jej predseda Jaroslav Hlinka s tým, že sa ním budú zaoberať.

O aké funkcie prišiel pre kauzu

- v auguste po rozhodnutí etickej komisie strany Spolu, že konal v rozpore s morálkou aj zákonom, I. Petrovčik zložil funkciu člena predsedníctva strany aj funkciu jej krajského koordinátora
- koncom septembra ho predsedníctvo Spolu, vylúčilo zo strany za to, že zatajil v prihláške za člena svoje trestné stíhanie za podvod z roku 2005
- začiatkom októbra odstúpil z postu predsedu dozornej rady vo firme Kosit, vzdal sa aj funkcie šéfa komisie dopravy a výstavby mesta Košice
- v rovnaký deň vystúpil aj z poslaneckého klubu Fungujúce Košice v mestskom zastupiteľstve

 

Čítajte aj: 

 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím