09.07.19

Po karanténe sú psy doráňané a podvýživené. V košickej asanačke bola ďalšia kontrola

foto: HB

Firma Veterina, ktorá v Košiciach na základe zmluvy s mestom zabezpečuje asanačnú službu, znova čelí podozreniam, že so zvieratami nezaobchádza tak, ako by mala.   

Minulý týždeň poslanec Henrich Burdiga (Košickí aktivisti a nezávislí) v interpetácii na rokovaní zastupiteľstva hovoril o prípade z 20. júna. Vtedy bola podľa neho na Južnej triede odchytená sučka Sendy. Ako vyplýva z fotodokumentácie, bola vo výbornej kondícii, v dobrom zdravotnom stave a bez poranení. 

Foto: HB
 Sučka Sendy. Foto: HB

Potvrdila to aj Nikola Baltesová, ktorá psa našla. „Nemal vtedy na sebe žiadne poranenia. Bol čulý, veselý, čistý a na krku mal zelený obojok s červenou plastovou guličkou. Vyzeral, že bolo oň dobre postarané, akoby len nedávno niekomu ušiel,“ hovorí nálezkyňa. 

Asanačná služba umiestnila Sendy do karanténnej stanice. Bola tam do 2. júla, kedy ju Útulok UVP prevzal do svojej starostlivosti. 

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac
 

Rany museli ošetriť 

Na fotografiách z tohto dňa už vidno psovi rebrá a početné tržné rany, ktoré bolo potrebné okamžite ošetriť lekárom. Sendy bola odvezená do veterinárnej ambulancie v Čani k zverolekárke Monike Bakšiovej. 

Podľa ambulantnej správy v celkovej anastéze psovi ošetrila otvorenú infikovanú ranu starú asi tri dni. Na hlave mala sučka ešte ďalšie drobné ranky a bola v horšom výživnom stave. V tom čase bola práve v karanténnej stanici MVDr. Martina Krála, ktorý prevádzkuje pre mesto asanačnú službu. 

Podvýživená a s početnými malými zraneniami mal byť v ten istý deň prevzatý z asanačky aj ďalší pes. Zobralo ho občianske združenie Psy ulice. Aj tento pes bol pred umiestnením do karanténnej stanice veterinárneho lekára Martina Krála v dobrom stave.  

V pondelok prebehla ďalšia kontrola asanačnej služby. Zistilo sa, že v niektorých dňoch bolo v stanici viac zvierat ako povoľuje kapacita. Foto: Veronika Janušková
V pondelok prebehla ďalšia kontrola asanačnej služby. Zistilo sa, že v niektorých dňoch bolo v stanici viac zvierat ako povoľuje kapacita. Foto: Veronika Janušková

Ďalšia kontrola 

V pondelok sa na podnet Burdigu uskutočnila kontrola asanačnej služby. Zúčastnili sa jej riaditeľka Regionálnej a veterinárnej správy Košice Anna Ondová, vedúci oddelenia ochrany zdravia zvierat tohto úradu Ladislav Kottfer, vedúca referátu životného prostredia magistrátu Mária Kottferová a prevádzkovateľ asanačnej služby Martin Král. 

Kontrola za zatvorenými dverami stanice prebiehala vyše hodiny. „Všetko je v štádiu riešenia,“ povedala Ondová pri odchode. Na vydanie oficiálneho stanoviska má správa lehotu 30 dní. 

Podobná previerka už bola u Krála vo februári. Burdiga vraví, že k výraznému posunu v kvalite poskytovaných služieb mestu nedošlo. 

Aj vtedy Útulok UVP upozorňoval, že psy sú po karanténe v asanačke v značne zúboženejšom stave ako keď ich tam príjmu. „Hovoril som o tom aj s Králom, že ma mrzí, že tie podmienky sú identické ako pri prvej kontrole. Z môjho pohľadu psíčkara rozhodne nie sú vyhovujúce,“ vraví Burdiga.

V stanici sú tri koterce. V čase kontroly sa v jednom z nich nachádzali tri psy. „Nikde nie je dané koľko má byť kotercov a koľko psov v ňom,“ bráni sa Král. 

 FOTO: Takto vyzerala Sendy pred odchytom a po pobyte v karanténnej stanici. Foto HB)
Takto vyzerala Sendy pred odchytom a po pobyte v karanténnej stanici. Foto HB

Pohrýzli sa navzájom?  

Odmieta, že by sa takto držané psy navzájom hrýzli. Podľa Burdigu Král argumentoval tým, že niektoré druhy psov sa dokážu spolu znášať. O zraneniach Sendy mal povedať, že ju odovzdávali do útulku v normálnom stave. 

Počas inšpekcie sa kontrolovala aj evidencia zvierat. Podľa Burdigu sa zistilo sa, že v niektorých dňoch bolo v stanici viac psov ako povoľuje kapacita. 

„Práve z tohto dôvodu mohlo dôjsť k vzájomnému pohrýzeniu psov, ako to bolo v prípade Sendy,“ uviedol poslanec.

Počkať chce na stanovisko veterinárnej správy, na základe jeho záverov zváži podanie trestného oznámenia. 

Bude súťaž 

Mesto platí spoločnosti Veterina mesačne 7 450 eur. Královi končí platnosť zmluvy koncom októbra. Burdiga vraví, že magistrát práve dokončuje podklady na novú súťaž, do ktorej sa môžu prihlásiť okrem Krála aj iní záujemcovia. 

Podľa neho by bolo najlepšie, ak by asanačnú službu prevádzkoval Útulok UVP. 

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac

Foto: Veronika Janušková

Čítajte aj: 

Čítajte viac: kosice zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím