09.04.19

Pojednávanie v prípade rozpustenia ĽSNS odročil súd na koniec apríla

Foto: TASR

Senát Najvyššieho súdu (NS) SR odročil termín hlavného pojednávania vo veci prípadného rozpustenia parlamentnej ĽSNS na 29. apríla. Rozhodol tak po tom, ako si na utorkovom pojednávaní vypočul argumenty žalobcu a obhajoby.

Zástupca Generálnej prokuratúry (GP) SR Ivan Minár v záverečnej reči trval na argumentoch týkajúcich sa protirómskych prejavov strany. Opieral sa aj o vyjadrenia strany na adresu súčasného systému v štáte, ktorý podľa jeho slov označili za totalitný. Vidí tu podobnosť s vojnovým Slovenským štátom.

„Samozrejme, že tento proces nesie politické znaky. Veď predsa odporcom je politická strana,“ reagoval na tvrdenia protistrany, ktorá namietala politickosť návrhu.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Nevidia dôvody na rozpustenie strany 

Obhajoba návrh na rozpustenie strany naďalej odmieta, nevidí dôvody na rozpustenie strany. Predseda a štatutárny zástupca ĽSNS Marian Kotleba tvrdí, že žalobca nepredložil žiaden konkrétny dôvod, ktorý by dostatočne odôvodňoval návrh na rozpustenie strany.

Marian Kotleba. Foto: TASR
Marian Kotleba. Foto: TASR

Priebeh verejného zasadnutia, ako aj zhromaždenia prívržencov ĽSNS, sledovalo 51 akreditovaných novinárov a ďalších približne dvadsať médií. Medzi nimi boli aj zástupcovia zahraničných médií z Českej republiky, ale aj britskej agentúry Reuters či americkej AP.

Pojednávanie sprevádzal aj protest prívržencov ĽSNS, ktorí sa spred budovy NS SR presunuli pred Generálnu prokuratúru SR. Bolo ich zhruba 300, priebeh protestu bol pokojný. Polícia situáciu monitorovala.

Počas utorkového pojednávania mali z dôvodu mimoriadnych bezpečnostných opatrení zamestnanci Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, ktoré sídli v jednej budove s NS SR, možnosť pracovať z domu. Návrh na rozpustenie strany podal na NS SR generálny prokurátor Jaromír Čižnár v máji 2017.

Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko vstúpila do slovenského parlamentu po voľbách 5. marca 2016, keď získala 8,04 percenta hlasov. V Národnej rade Slovenskej republiky (NR SR) získala štrnásť kresiel. V súčasnosti má poslanecký klub ĽSNS 13 členov.

reklamná správa

(TASR, ROČ)

Čítajte viac: politika slovensko

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím