27.01.21

Platia nové pravidlá zákazu vychádzania

GRAFIKA: MVSR

AKTUALIZOVANÉ.

Od dnes (27.1.) je podmienkou cesty do práce negatívny PCR alebo antigénový test. Podmienka platí aj pre pobyt v prírode - tam sa ale netýka mládeže do 15 rokov, seniorov nad 65 rokov a osôb s ťažkým zdravotným postihnutím. Polícia avizuje intenzívnejšie kontroly zákazu vychádzania.
 

Pri vstupe do prevádzok a na pracoviská je od 27. januára potrebné preukázať sa niektorým z nasledujúcich dokladov:

  • dokladom o negatívnom teste
  • dokladom o výnimke
  • čestným prehlásením, že spadáte do výnimky
  • dokladom o očkovaní druhou dávkou vakcíny, ak od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní.

 

Doklad o testovaní môže byť certifikát alebo potvrdenie o vykonaní testu. Za doklad tiež možno akceptovať sms alebo email obdržaný z mobilného odberového miesta. Doklady musia obsahovať jasný identifikačný prvok testovanej osoby, ktorý dokáže kontrolný orgán overiť.

Doklad o výnimke môže byť doklad od lekára o vašom zdravotnom stave, doklad o prekonaní ochorenia nie starší ako 3 mesiace, doklad o diagnostikovaní ochorenia od 2. novembra 2020 do 17. januára 2021 (za takýto doklad možno považovať napríklad SMS správu alebo email o pozitivite).

Ak to inak nie je možné, predloženie potvrdenia o výnimke pre váš zdravotný stav možno nahradiť čestným vyhlásením osoby alebo zákonného zástupcu, musí v ňom byť však zároveň uvedené, že osoba si je vedomá právnych následkov v prípade, že by sa jej čestné prehlásenie ukázalo ako nepravdivé.

Preukazovanie sa niektorým z dokladov je pre celé územie Slovenska stanovené vyhláškou od 27. januára do uplynutia 2. februára 2021. Dlhšie trvanie bude mať v okresoch s vyššou mierou pozitivity na základe plošného testovania. 
 

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

 

Kde je potrebný negatívny test:


Negatívny test bude potrebný na cestu do práce či na pracovný pohovor, na poštu, do banky, čistiarne odevov, knižnice, optiky, trafiky či opravovne obuvi. Preukazovať sa ním treba aj v servise bicyklov či autoservise i na výdajných miestach obchodov. Je tiež podmienkou pri individuálnom športe a pobyte v prírode v rámci okresu. Test potrebujú aj osoby, ktoré sprevádzajú žiakov do školy či škôlky, ale aj samotní žiaci druhého stupňa základných škôl, stredoškoláci a vysokoškoláci.
 

Kde test nepotrebujete:


Bez testu bude možný napríklad nákup na obstaranie nevyhnutných životných potrieb, a to v najbližšom obchode. Výnimka platí aj na cestu k lekárovi či do lekárne, ale aj za veterinárnou starostlivosťou. Test nebudú potrebovať ani deti na cestu do materskej školy a na prvý stupeň základných škôl. Nebude sa vyžadovať ani na pohreboch, krste či pri uzavretí manželstva. Medzi výnimkami je aj cesta na vykonanie testu na ochorenie COVID-19, rovnako aj na cestu na očkovanie. Bez testu sa možno dostaviť aj pred orgán činný v trestnom konaní alebo na súdne pojednávanie. Výnimka sa vzťahuje aj na cestu dieťaťa za rodičom, napríklad pri striedavej starostlivosti. Test nie je potrebný ani na vychádzku s dieťaťom do troch rokov alebo so psom či mačkou do jedného kilometra od bydliska.
 

reklamná správa

 

Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje:


Naďalej dôsledne dodržiavajte vysoký hygienický štandard. Negatívny výsledok totiž nezaručuje, že v tele nemáte vírus. Tých, ktorí majú nižšiu vírusovú nálož, antigénový test nemusí zachytiť.

Nestrácajte obozretnosť a neospravedlňujte rizikové aktivity negatívnym výsledkom vášho testu. Stále je potrebné, aby ste sa chránili a dodržiavali všetky platné protiepidemické opatrenia.

Pri pobyte mimo vašej domácnosti noste správne nasadené rúško (cez ústa aj nos, pričom rúško prilieha k pokožke, aby vzduch voľne neunikal po stranách), udržiavajte si najmenej dvojmetrový odstup od iných ľudí, často a dôsledne si umývajte či dezinfikujte ruky.

Priebežne sledujte svoj zdravotný stav a ak sa u vás objavia príznaky ochorenia, konzultujte ďalší postup s lekárom. Zaujímajte sa tiež o zdravie vašich najbližších.

(Zdroj: TASR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Ministerstvo vnútra SR)

 

 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím