15.04.19

Košická polícia je na Facebooku. Tvrdí, že strpí aj kritické príspevky

Foto: FB Polícia SR - Košický kraj

 AKTUALIZOVANÉ 

Fotografie nehôd v okrese Košice-okolie, ktoré spôsobili opití vodiči, s výzvou na šoférovanie „S triezvou mysľou“, video z protiteroristického cvičenia v košickej Steel Aréne počas zápasu hokejových majstrovstiev, či krátka reportáž o policajtovi ocenenom Kňazovického plaketou za mnohonásobné darovanie krvi.

Toto sú prvé príspevky na facebookovej stránke košickej krajskej polície, ktorá funguje od pondelka. Policajný zbor na sociálnej sieti zriadil svoj profil pre celé Slovensko už pred rokom, teraz si ich postupne spúšťajú aj krajské policajné riaditeľstvá.

Ambíciou fanúšikovskej stránky s názvom „Polícia SR – Košický kraj“ je približovať každodennú prácu polície v tomto regióne. „Verejnosti predstavíme činnosť jednotlivých policajných útvarov, nevynecháme aktuálne informácie o dopravných nehodách, obmedzeniach, uzávierkach či obchádzkach na cestách, ale prinesieme i pohľad na tých, ktorých úlohou a poslaním je pomáhať a chrániť vás,“ uviedla hovorkyňa košickej polície Lenka Ivanová.

reklamná správa

Ako chutí voda?

Prečo Košičania nemajú rovnakú vodu z vodovodu?

Zistite viac

Aj prevencia a rady 

Obsah novej stránky majú dotvárať témy z oblasti prevencie protiprávnej činnosti, pátrania po nezvestných a hľadaných osobách, chýbať by nemali ani rady a odporúčania polície.

Polícia verí, že moderný systém komunikácie prispeje aj k objasňovaniu trestnej činnosti. „Priaznivci stránky majú priestor formou súkromných správ kontaktovať políciu a zasielať nielen svoje otázky, ale i postrehy a poznatky,“ pokračuje Ivanová. 

Fanpage má ukázať svoje opodstatnenie už počas hokejového šampionátu, ktorý sa začína o necelý mesiac. Polícia sa cez tento kanál chystá napríklad informovať o rozsiahlych dopravných obmedzeniach, a to aj formou živých prenosov. 

Tvorcami všetci policajti  

Policajný zbor tvrdí, že na tvorbe obsahu stránky sa budú podieľať všetci policajti jednotlivých útvarov v Košickom kraji. Publikovanie príspevkov bude zabezpečovať oddelenie komunikácie a prevencie krajského riaditeľstva. Košická polícia k svojmu profilu pripojila aj „Pravidlá stránky a slušnej diskusie“. Upozorňuje v nich, že príspevky, ktoré obsahujú vulgarizmy, poškodzujú dobré meno iných ľudí alebo organizácií, propagujú násilie, agresivitu, politickú, občiansku alebo rasovú neznášanlivosť, budú odstránené. 

reklamná správa

Zablokovanie prístupu  

„Zastávame nulovú toleranciu voči akýmkoľvek extrémistickym prejavom. Každý užívateľ, ktorý poruší toto pravidlo, bude automaticky zabanovaný bez upozornenia a na túto stránku sa už viac nedostane,“ píše sa v pravidlách. 

Uvádza sa v nich aj to, že „opakované neopodstatnené útoky“ na Policajný zbor môžu byť podnetom na trestné oznámenie. Podľa polície však administrátor nebude automaticky mazať všetky príspevky kritické k práci polície. 

„Komentáre, ktoré nebudú svojím obsahom poškodzovať dobré meno Policajného zboru a budú sa týkať zverejnenej témy, odstránené nebudú,“ vraví Ivanová. Prispievateľ tiež nesmie svojimi statusmi „obťažovať, klamať či zavádzať“ iných fanúšikov stránky ani administrátorov. 

Chcú spätnú väzbu 

Polícia tiež vyzýva občanov, ktorí si myslia, že na stránke chýba nejaká téma, aby poslali súkromnú správu. Dodáva, že cez Facebook odpovedá každému. V pondelok podvečer mala stránka košického policajného riaditeľa takmer 1 800 fanúšikov.

Na čo sa stránka nedá využiť

- Stránka nie je monitorovaná 24 hodín. Ppolícia preto prosí občanov, aby sa v prípade núdze obrátili na číslo 158

- Aj podozrenia z trestných činov majú hlásiť výlučne na číslo 158 alebo priamo na policajných oddeleniach. Facebook neslúži na prijímanie trestných oznámení, občianskych podaní ani pre komunikáciu podľa infozákona.

- Ak chcete riešiť problém, za ktorý je podľa vás zodpovedný Policajný zbor, obráťte sa priamo na konkrétny útvar. Každej vašej negatívnej skúsenosti je nám úprimne ľúto, ale naozaj písaním komentárov v diskusiách svoj problém nevyriešite, odkazuje polícia.

reklamná správa

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím