16.01.19

Polícia prijala Polačekovo trestné oznámenie

Foto: Veronika Janušková

V období, keď už bol zvolený, ale ešte nenastúpil do funkcie, podal súčasný primátor Košíc Jaroslav Polaček (SaS, KDH, SMK, Nova, OKS, Spolu, Progresívne Slovensko) trestné oznámenie. Polícia v ňom našla dôvody na začatie trestného stíhania.

Polaček trinásť dní po novembrových komunálnych voľbách na svojom facebooku oznámil, že poštou poslal na prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa zo strany končiaceho vedenia mesta zo strany Smer.  

Zároveň vyzval dosluhujúce vedenie, teda obidvoch viceprimátorov a riaditeľa magistrátu, aby sa zdržali akýchkoľvek úkonov, teda nepodpisovali žiadne zmluvy či rozhodnutia. 

„Nebudem konkretizovať čoho, presne sa moje podanie týka. Mohlo by totiž dôjsť k manipulácii so spismi a tým k mareniu vyšetrovania,“ povedal vtedy Polaček. 

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Obvinený nie je nikto 

Prokuratúra potvrdila, že na základe trestného oznámenia zvoleného primátora bolo posledný decembrový deň začaté trestné stíhanie pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Podotkol, že stíhanie je zatiaľ vedené iba vo veci, teda nikomu nebolo vznesené obvinenie. Po vykonaní ďalších úkonov môže byť odložené, zastavené, alebo pokračovať obvinením konkrétnej osoby alebo osôb.

„Skutok, pre ktorý bolo začaté trestné stíhanie, spočíva v tom, že 9. novembra 2018 Stavebný úrad mesta Košice vydal územné rozhodnutie o umiestnení stavby s názvom Športová a občianska vybavenosť pri Kolibe Zlatá podkova na katastrálnom území Grunt. Rozhodnutie sa totiž okrem iného týka aj výstavby rodinných domov aj napriek tomu, že tieto pozemky boli účelovo určené na výstavbu jazdeckého areálu,“ povedal hovorca košických prokuratúr Milan Filičko.

foto: Veronika Janušková
foto: Veronika Janušková

Pri kolibe Zlatá podkova 

V blízkosti kláštora karmelitánok na Sídlisku KVP vlastní pozemok Jazdecký klub EMCAR z Košíc. Pôvodne ho kúpil od mesta. V minulosti oznámil, že chce postaviť jazdecký areál. Podľa webovej stránky klubu tu mala stáť stajňa, prevádzková budova s jazdeckou halou a penzión.

reklamná správa

Podpis deň pred voľbami 

Primátor J. Polaček v stredu povedal, že o prijatí podnetu a začatí trestného stíhania nevedel. 

„Už v minulosti sme ako poslanci mesta spolu s kolegom Marcelom Gibódom niekoľkokrát upozorňovali na tento problém. Pozemok mesto predalo za účelom výstavby jazdeckého areálu, nie rodinných domov, alebo bytoviek. Vtedajší viceprimátori a riaditeľ magistrátu sľubovali, že nechajú urobiť analýzu zmluvy a hovorili o nejakých zárukách, že sa dodrží. Nič sa však neudialo a deň pred voľbami riaditeľ magistrátu podpísal územné rozhodnutie, ktoré je základom budúceho stavebného povolenia stavby niečoho, čo nie je v súlade s účelom, na ktorý bol pozemok predaný,“ hovorí.    

Bývalý riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr podpísal sporné rozhodnutie. Podľa neho jazdecký areál a aj  rodinné domy  majú stáť na tomto pozemku medzi kláštorom a kolibou Zlatá podkova.  foto k článku: Veronika Janušková
Bývalý riaditeľ magistrátu Pavol Lazúr podpísal sporné rozhodnutie. Podľa neho jazdecký areál a aj rodinné domy majú stáť na tomto pozemku medzi kláštorom a kolibou Zlatá podkova. foto: Veronika Janušková

Polaček: Nehospodárnosť

Podľa jeho slov išlo o príklad nehospodárnosti, s akou spravovalo predchádzajúce vedenie mestský majetok. „Pozemok bol predaný podľa osobitného zreteľa a aj za podstatne nižšiu cenu ako v prípade, že by bol určený na bytovú výstavbu. Toto je pre mňa principiálna vec. Keď niekto takéto rozhodnutie podpísal, musí zaňho niesť aj zodpovednosť,“ vysvetľuje svoj postoj súčasný primátor.

Vyšetrovanie smeruje k Pavlovi Lazúrovi, ktorého podpis je pod rozhodnutím. Telefón zložil skôr, bez toho, aby si vypočul otázku KOŠICE:DNES. „Som súkromnou osobou a nemá záujem sa k čomukoľvek vyjadrovať,“ povedal. 

Oslovili sme aj Antona Bucska z Jazdeckého klubu EMCAR. „Zatiaľ o tom nemám žiadne informácie. Vyjadrím sa, keď ich získam,“ povedal.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím