08.06.16

Polícia: Na Univerzite veterinárskeho lekárstva roky manipulovali tendre

Verejné obstarávania z obdobia predchádzajúceho vedenia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach vyšetruje polícia. Podnet má aj Najvyšší kontrolný úrad. Polícia včera informovala, že začala trestné stíhanie pre trestné činy machinácie pre verejné obstarávania a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podozrenia smerujú k Silvii Rolfovej, ktorá bola v rokoch 2007 až 2015 kvestorkou univerzity. Na škole mala na starosti proces výberu dodávateľov rôznych služieb. Podľa vyšetrovateľa sa skutky stali v rokoch 2011 až 2015. "Uzatvárala dohody s úmyslom zadať zákazky vopred vybraným, aj vzájomne personálne prepojeným podnikateľským subjektom," opísal hovorca košickej polície Alexander Szabó. V niektorých prípadoch sa mali plnenia vykázať tak, aby nepodliehali verejnému obstarávaniu. Ak sa aj tendre uskutočnili, na úkor iných súťažiacich v nich boli uprednostnené určité podnikateľské subjekty a uzatvorené s nimi zmluvy, tvrdí polícia. Škodu, ktorá mala byť spôsobená univerzite, vyčíslila na 130–tisíc eur.  

Odišla dohodou  

Rolfová na univerzite nepracuje od marca 2015. Pracovný pomer ukončila dohodou. Odísť sa rozhodla pár týždňov po skončení funkčného obdobia rektora Emila Pilipčinca, bol vo funkcii osem rokov. Podľa zákona je kvestor, ktorý zodpovedá za hospodársky chod vysokej školy, priamo podriadený rektorovi. Práve na pochybenia Pilipčinca ukazuje súčasna rektorka univerzity veterinárskeho lekárstva Jana Mojžišová. Včera zo zahraničia odpísala, že požiadala Najvyšší kontrolný úrad, aby prešetril, ako hospodárili s verejnými prostriedkami predchádzajúci štatutár univerzity a kvestorka.  
mojzisova pilipcinec
Podnet na vyšetrovanie zrejme podalo nové vedenie veteriny. Rektorka J. Mojžišová tvrdí, že jej predchodca E. Pilipčinec uzatváral nevýhodné zmluvy.
 

Rektorka: Nevýhodné zmluvy

"Zároveň som vypovedala pre univerzitu nevýhodné zmluvy. Predpokladám, že tieto skutočnosti sú predmetom vyšetrovania, či pri nich neboli spáchané trestné činy ekonomického charakteru na škodu našej školy," uviedla Mojžišová. Pilipčinec je dnes na univerzite učiteľom na katedre mikrobiológie a imunológie. "Žiadne pochybenia pri obstarávaniach v tomto období som nezaznamenal a na tom trvám. Vyjadrím sa, keď sa oboznámim s tým, čo je presne predmetom vyšetrovania," povedal.  

Agendu neodovzdala

Odstúpením kvestorky sa na zasadnutí v marci 2015 zaoberala Správna rada univerzity. Člen rady a jej ekonomicko–právny poradca Ján Bílek upozorňoval na to, že je potrebné, aby Rolfová riadne odovzdala svoju agendu. "Môj názor bol taký, že táto dôležitá funkcia sa má odovzdávať protokolárne, aby bolo zapísané, aké problémy zostali otvorené a čo nie je v poriadku. A toto sa nestalo. Odišla dohodou, nebola použitá výpovedná lehota, v ktorej sa toto dalo zabezpečiť," hovorí dnes.  

Kontrola potvrdila anonym

Na ďalšom zasadnutí tento rok v marci kontrolórka univerzity Editta Kretová informovala Správnu radu o svojich zisteniach k verejným obstarávaniam z roku 2014. "Medzi firmami realizujúcimi lukratívne zákazky boli personálne prepojenia, nebola vykonaná prvotná finančná kontrola a nebol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní," konštatovala podľa zápisnice. Rektorka J. Mojžišová vtedy uviedla, že dala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie aj trestné stíhanie. Skutočnosti, ktoré zistila kontrola, boli zhodné s anonymným oznámením, ktoré skôr dostali členovia akademického senátu.  
Exkvestorka: Obstarávali zamestnanci   Neviem, prečo sa na trestné stíhanie pýtate mňa, viac ako rok na univerzite nepracujem, odpísala bývala kvestorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie Silvia Rolfová na otázky denníka košice:dnes. Zároveň dodala, že je presvedčená, že všetky procesy výberu dodávateľov počas výkonu jej funkcie prebiehali v súlade so zákonom. Opisuje, že obstarávania mali v pracovnej náplni pracovníci oddelenia prevádzky a investícií, ktoré v organizačnej štruktúre patrí pod rektorát. Skúsení pracovníci   "Ich potrebu sme plánovali s týmto oddelením. Boli vykonávané kompetentne, nakoľko zamestnanci, ktorí ich pripravovali, mali dlhoročné skúsenosti a mali moju dôveru," uviedla S. Rolfová. Podľa zápisníc vo vestníku verejného obstarávania bola Rolfová vo viacerých tendroch univerzity predsedom komisie, ktorá vyhodnocovala ponuky uchádzačov.
  Foto: Iveta Vaculová, uvlf    

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím