07.06.19

Pomôžte sa nadýchnuť ľuďom, ktorých svaly zrádzajú

zdroj: TASR

V piatok možno po celom Slovensku stretnúť dobrovoľníkov s pokladničkami zbierky Belasý motýľ. Príspevky pomôžu ľuďom s nervovo-svalovými ochoreniami získať finančné prostriedky na doplatky za pomôcky, ktoré potrebujú k svojmu každodennému fungovaniu a tiež informovať verejnosť o potrebách týchto ľudí.

Ako uvádza Organizácia muskulárnych dystrofikov (OMD), ktorá zbierku organizuje, „Belasý motýľ symbolizuje ich krehkosť a túžbu po nezávislosti.“ 

„Pomôžte nadýchnuť sa ľuďom, ktorých svaly zrádzajú,“ je mottom zbierky, ktorá sa koná už 19. rok. Nervovo-svalové ochorenia totiž spôsobujú oslabovanie svalov celého tela a bezvládnosť. Najťažšie z nich postihujú nielen kostrové svaly, ale aj dýchacie svaly a vyžadujú podpornú pľúcnu ventiláciu. Niektoré, napriek pokroku v medicíne, stále patria medzi fatálne ochorenia a ukončujú predčasne život.

„Ľudia s nervovosvalovými ochoreniami majú slabé svaly, ale nesmierne silnú vôľu. Chcú byť užitoční pre spoločnosť a túžia po samostatnom pohybe. Aby mohli viesť plnohodnotný život, študovať, pracovať, mať rodinu, potrebujú rozmanité kompenzačné pomôcky,“ vysvetľujú zástupcovia OMD.

Na pomôcky, ktoré štát nehradí

Výnos zbierky rozdelia na príspevky na tie pomôcky, ktoré štát nehradí v plnej výške alebo vôbec, najmä elektrické a mechanické vozíky a ich individuálne úpravy, antidekubitné sedačky a matrace, zdviháky, alternatívne ovládania počítača, príslušenstvo k dýchacím prístrojom a ďalšie.

OMD poskytuje špecializované poradenstvo a sociálne služby v Agentúrach osobnej asistencie v Bratislave a Žiline, prevádzkuje požičovňu kompenzačných pomôcok a poradenstvo o vhodných pomôckach.

Verejnú zbierku Belasý motýľ sprevádzajú aj ďalšie akcie. 12. júna sa na Hlavnom námestí v Bratislave koná benefičný Koncert belasého motýľa a 1. júna prišlo na Zlaté piesky v Bratislave s heslom Silné motory podporujú slabé svaly 200 motoriek a 30 športových áut, ktoré si mohli návštevníci aj vyskúšať.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Známi herci 

Ambasádormi zbierky sa tento rok stali herci Anna Šišková, Táňa Pauhofová, Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Marta Sládečková, Róbert Jakab, Ady Hajdu, Marián Labuda mladší, Matej Landl, Peter Šimun, Miroslav Noga, Boris Farkaš a Zuzana Konečná. Na znak podpory ľuďom s nervovo-svalovými ochoreniami sa vyzdobili belasými motýlikmi.

Verejnú zbierku Belasý motýľ možno podporiť do konca roka 2019 aj darom cez stránku www.belasymotyl.sk či darcovskou SMS v hodnote 2 eurá s textom DMS MOTYL na číslo 877.

reklamná správa

Foto: TASR 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím