31.08.17

Poraneného bociana druh neopustil

foto: kd

Bociana s poraneným krídlom, ktorý už päť dní nemôže odletieť z poľa pri Košických Olšanoch, jeho druh neopustil. Podľa veterinárov vtáka ornitológovia monitorujú, aby ho mohli odchytiť.

Pri zranenom bocianovi sme včera opäť našli aj jeho druha, ktorý ho neopustil. „Viackrát sme tu videli aj tretieho, vždy ráno. Ten s visiacim krídlom je tu stále, druhý odletí len nakrátko a vráti sa. Zatiaľ im dávame vodu,“ povedala nám obyvateľka jedného z domov, v blízkosti ktorých sa bociany zdržiavajú.

Všímať by si ho mali domáci

Podľa veterinárov sa na Slovensku každý rok stretávajú s desiatkami podobných prípadov. „Ak sa stane, že bocian na jeseň nemôže odletieť, najprv ho musíme odchytiť a to sa dá až potom, čo zoslabne do takej miery, že nechá ľudí priblížiť sa k nemu. Inak je veľmi problematické vtáka odchytiť a použitie uspávacej šípky môže narobiť ešte väčšie škody. Potom ho môžeme vyliečiť, cez zimu ho vykŕmime v rehabilitačnej stanici a na jar vypustíme najčastejšie v blízkosti nejakého rybníka,“ povedal nám prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie Ladislav Molnár.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Podľa jeho slov nemajú kapacity na to, aby do chytenia bociana zainteresovali desiatky ľudí. Najefektívnejšie by bolo, ak by si ho všímali poľnohospodári, domáci obyvatelia a poľovníci z obce a ak by zbadali náznaky, že zoslabol, aby to nahlásili na linku 112. 

„Teraz potrebujeme hlavne trpezlivosť. Môže sa síce stať, že bociana napadne líška alebo túlavý pes, ale to sa v prírode stáva pomerne často a je to súčasťou života voľne žijúcich zvierat,“ upozorňuje veterinár.

Čítajte viac: zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím