30.08.17

Poranený bocian sa zatiaľ nedočkal pomoci

foto: Iveta Vaculová

Nedobrovoľnú zastávku pri odlete do teplejších krajín si musel urobiť párik bocianov pri Košických Olšanoch. Pravdepodobne samica si totiž poranila krídlo. Už niekoľko dní sa však od kompetentných napriek úsiliu zapálených ľudí nedočkala pomoci.

Párik bocianov sa na poli blízko domov ocitol v piatok. „Hneď bolo jasné, že jeden z vtákov má poranené krídlo. Viselo mu pri tele. Skúšala som sa od soboty dovolať pomoci, aby ho niekto prišiel odchytiť a ošetriť,“ povedala nám milovníčka bocianov Eva Škovranová.

Zapálená milovníčka bocianov Eva Škovranová sa nevie dovolať pomoci.
Zapálená milovníčka bocianov Eva Škovranová sa nevie dovolať pomoci. foto: Iveta Vaculová

Podľa jej slov ju odkazovali na stále ďalšie organizácie. Nakoniec sa vtáka pokúsil v nedeľu odchytiť zapálený amatérsky ornitológ Jozef Mihók. Zistil však, že to nebude jednoduché. Napriek poraneniu sa totiž bocian môže vzniesť asi do metrovej výšky a preletieť nejakých sto metrov. Nemá problém ľuďom ujsť.

Vraj treba trpezlivosť

Upozorniť kompetentných sme skúšali aj my. V Slovenskej ornitologickej spoločnosti sme sa dozvedeli, že sú len záujmovou organizáciou a práve pri Košiciach nemajú na odchyt kapacity. V Štátnej ochrane prírody a krajiny v Prešove nám povedali, že okolie Košíc má v podobných prípadoch na starosti Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

Bocian s poraneným krídlom ostal už len sám, jeho druh odletel. foto: Iveta Vaculová
Bocian s poraneným krídlom ostal už len sám, jeho druh odletel. foto: Iveta Vaculová

„O situácii sme informovaní. Tu treba trpezlivosť, pretože zatiaľ je bocian v takej kondícii, že sa nenechá chytiť. Keď sa po niekoľkých dňoch unaví, bude ho možné v spolupráci s poľovníkmi z miestnej organizácie, ktorí majú kompetenciu vstúpiť na súkromný pozemok, chytiť a ošetriť. Keby sme použili uspávaciu šípku, mohli by sme vtákovi ešte viac poškodiť,“ povedal nám prednosta Kliniky vtákov a exotických a divožijúcich zvierat univerzity Ladislav Molnár. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Môže dopadnúť všelijako

V pondelok jeden z bocianov odletel, poranený je však stále pri Košických Olšanoch. Miestni obyvatelia ho kŕmia a po poli rozostavili vedrá s vodou, aby sa mohol napiť. „Neviem, na čo čakajú tí, ktorí majú v popise práce pomoc v podobných prípadoch. Môže sa stať, že bocian zablúdi na cestu pod auto, už ho raz hasiči odtiaľ zaháňali. Alebo sa stane obeťou nejakej líšky či psa. Takto sa máme správať k zákonom chráneným vtákom?“ pýta sa Eva Škovranová.

Čítajte viac: zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím