10.07.20

Porovnávali sme zdieľanú kolobežku so zdieľaným bicyklom

foto: Veronika Janušková

V Košiciach sa tešia čoraz väčšej obľube zdieľané dopravné prostriedky. Už vyše roka ulice metropoly východu brázdia Antik bicykle, od júna sa mesto zazelenalo vďaka kolobežkám od Boltu. Vyskúšali sme za vás, ktorý dopravný prostriedok je pohodlnejší, lacnejší, rýchlejší a kedy sa ho oplatí použiť.

Testovanie sme začali popoludní o 15. hod., kedy by mali byť alternatívne dopravné prostriedky roztrúsené rôzne po meste. V prvom rade sme zisťovali dostupnosť, za aký čas prostriedok nájdeme. Absolvovali sme rovnakú trasu – od redakcie KOŠICE:DNES cez amfiteáter až po zastávku Nová nemocnica, aby sme porovnali čas jazdy a zároveň vyskúšali jazdu do kopca. Zaujímala nás aj cena a pocit z jazdy.

Traja na jednej kolobežke

Ako prvú sme vyskúšali zdieľanú elektrickú kolobežku. Naša redakcia sídli na Hviezdoslavovej 6, pri Námestí Maratóna mieru, kde kolobežky zvyknú byť bežne zaparkované v blízkosti stojana na bicykle (a niekedy aj zbytočne v stojane). Podľa aplikácie Bolt sa však najbližšia dostupná nachádzala na rohu Strojárenskej a Gorkého ulice, vedľa daňového úradu. 

Na ceste k nej nám ju pred nosom zobrala rodinka s troma deťmi. Na jednej kolobežke stála žena s dcérou, na druhej (napokon tam boli dve) kolobežke sa odviezol otec dokonca s dvoma (!) deťmi. „Nefoťte nás, lebo toto by sa nemalo robiť,“ povedal muž a odfrčal s deťmi na kolobežke s nosnosťou 120 kg.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Držte sa pevne

Aplikácia nám ďalšiu voľnú kolobežku ukázala na Komenského ulici 6, vedľa SPŠ Strojnícka (medzitým sa objavili aj pred redakciou). Bez problémov sme ju odomkli naskenovaním QR kódu v aplikácii a vydali sa na cestu smerom k amfiteátru. 

Na pravom riadidle pridávate rýchlosť, ľavou rukou brzdíte klasickou brzdou podobnou tej na bicykli. Jazda na kolobežke je pomerne svižná, môžete nabrať rýchlosť až 20 km/h. Výkon však závisí od úrovne nabitia kolobežky a vašej hmotnosti. 

V blízkosti vysoko frekventovaných úsekov s ľuďmi kolobežka automaticky zníži rýchlosť. Jazda bola plynulá a pohodlná až do momentu, kým sme nenastúpili na rozbitý chodník. Kolobežka nás vytriasla a volant sme museli pevne držať oboma rukami, aby sme nestratili stabilitu, najmä pri vyššej rýchlosti.

20 minút za 3,50 eur

Od amfiteátra sme sa po cyklistickom chodníku vydali smerom do kopca. Rýchlosť bola o niečo nižšia, no komfortne sme sa vyviezli k zastávke Nová nemocnica za cca dve minúty. Jazdu sme ukončili opäť pri redakcii o 15:30. Na riadne ukončenie jazdy vás aplikácia vyzve, aby ste odfotili správne zaparkovanú kolobežku. Zakrátko vám príde na e-mail faktúra s detailom vašej jazdy, v našom prípade za 20-minútovú jazdu to bolo 3,48 eur. V cene je už zahrnuté odomknutie za 50 centov. Suma sa stiahne z platobnej karty priradenej v aplikácii.

Zámka tlačí do nohy

Pokračovali sme testovaním Antik bicykla, ktorý bol najbližšie dostupný vo dvore Tabačky Kulturfabrik. Načítaním QR kódu sme ho odomkli a vydali sa na cestu smerom k amfiteátru. Všimli sme si, že sedadlo bolo mäkšie a aj gumy na riadidlách boli pohodlnejšie v porovnaní s poslednou jazdou, ktorú sme absolvovali minulý rok. V Antiku nám povedali, že žiadne komponenty na bicykloch nemenili. Zhodli sme sa, že gumy pravdepodobne zmäkčilo slnko a teplo (pred rokom sme jazdili v chladnejšom počasí). Prevody ostali rovnaké, k dispozícii sú tri úrovne záťaže. Pri pedálovaní nám prekážala zámka na zadnom sedadle, ktorá pri vyrovnaní nohy tlačila do podkolennej jamky.

reklamná správa

Prvá jazda zadarmo

Pri amfiteátri sme prevod z trojky znížili na jednotku a pustili sa do zdolávania kopca na Terasu. V miernom tempe a na prvom prevode sme zastávku Nová nemocnica vyšliapali za štyri minúty. Dodajme, že ide o kondičku 29-ročnej redaktorky, ktorá do práce pravidelne jazdí bicyklom a snaží sa športovať aspoň dvakrát do týždňa. 

Cestou hore sme sa mierne zapotili, no o to viac sme si vychutnali pohodlný zjazd kopcom. Jazdu sme ukončili potiahnutím páčky na zámke zadného kolesa. Od redakcie sme vyštartovali o 15:48, okruh sme prešli za 17 minút a neplatili sme nič, keďže prvá polhodina jazdy nového užívateľa je zadarmo. Aplikácia vám na mape ukáže trasu, ktorú ste absolvovali, jej dĺžku a presný čas začiatku a konca. Pozrieť si ju môžete následne aj v zložke Požičania.

Naše hodnotenie

Kolobežka


Kolobežka sa oplatí najmä pri kratších vzdialenostiach bez výraznejších prekážok (napr. frekventované miesta s ľudmi, rušná križovatka). Keďže je elektrická, pohodlne sa ňou odveziete do kopca. Jej výhodou je, že na ňu natrafíte na každom rohu. Ak vám ju niekto „ukradne“ rovno pred nosom, ako sa to stalo v našom prípade. Preto nám trvalo dostať sa k prvej kolobežke až 10 minút. 

V prípade dlhšej jazdy sa kolobežka neoplatí kvôli cene. Osobne sme očakávali, že dopad na kolesách bude pocitovo mäkší, no na rozbitom chodníku nás poriadne vytriasla. 

Bicykel

Pocit z jazdy je v prvom rade bezpečnejší a mierne pohodlnejší ako na kolobežke. Stále nás mätie košík, ktorý sa neotáča v smere jazdy predného kolesa, ale to je už menšia kuriozitka, ktorá k Antik bicyklu patrí. Zároveň sme si doň mohli odložiť bundu. 

Bicykel sa hodí skôr na dlhšie rovinaté trasy, v prípade ostrejších kopcov kolobežka jednoznačne vyhráva. Aj keď je v meste momentálne menej bicyklov, prvý sme našli za päť minút. Cenovo sa pri pravidelnom používaní jednoznačne oplatí bicykel, napríklad ak pravidelne dochádzate do práce z Juhu na Sever a pod. 

Ak nie ste bežným zákazníkom Antiku, musíte pri registrácii zaplatiť depozit v hodnote 20 eur a dobiť kredit za minimálne 10 eur. To môže byť pre občasnejších užívateľov otravné, na rozdiel od aplikácie Bolt, ktorá vám z kreditnej karty len stiahne sumu za jazdu. Prvú polhodinu jazdy máte od Antiku zadarmo, inak by ste v programe

„Jazdím, potom platím“ za hodinu zaplatili jedno euro.

Aplikácia vám na mape ukáže trasu, ktorú ste absolvovali, jej dĺžku a presný čas začiatku a konca. Bolt vám pošle len faktúru na mail. 

 

Porovnanie cien 

Kolobežka

50 centov za odomknutie
15 centov za každú minútu
25 eur za jeden deň max. 

Bicykel 
Jazdím, potom platím (1 euro za 1 hodinu)
Mesačné bicyklovanie (5 eur za mesiac)
Bicyklovanie na celú sezónu (30 eur/sezóna)
Depozit 20 eur

Foto: Veronika Janušková 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím