16.04.18

Rozvod mesta s firmou EEI sa naťahuje

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva mali poslanci rozhodnúť o konečnom účte pri rozchode mesta s parkovacou spoločnosťou EEI. Nerozhodli. Konečný verdikt preložili na najbližšie zastupiteľstvo.

Už na februárovom rokovaní prijali uznesenie, že sa s parkovacou firmou rozídu len čiastočne. V centrálnej mestskej zóne spoločnosť zostane, v desiatich rezidentských lokalitách preberie parkovanie právnická osoba so 100-percentnou účasťou mesta. Otázna bola len výška vyrovnania. 

Vyrokovali polovicu

Konečné čísla, koľko bude stáť mesto dobrodružstvo s EEI, dostali poslanci až v piatok. Technické zhodnotenie doteraz preinvestovaných prostriedkov, teda ich daňovú zostatkovú hodnotu, vyčíslil magistrát na maximálne 1,1 milióna eur. K tomu bolo treba pripočítať ešte takzvanú hodnotu kontraktu vrátane ušlého zisku pri predčasnom ukončení vzťahu. „Tu sme mali dva znalecké posudky, v jednom bola suma 401-tisíc, v druhom 409-tisíc eur. Rokovaním s EEI sa nám podarilo sumu znížiť na 200-tisíc eur,“ priblížil zastupujúci primátor Martin Petruško. Celkovo by teda čiastočný rozchod s parkovacou firmou stál mesto 1,3 milióna eur.

reklamná správa

Ochutnaj 5 druhov voňavých CURRY pochúťok

Od tých najjemnejších až po korenisté chilli chute v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí.

Zistite viac

Odklad navrhovali dvaja

Na začiatku rokovania o ostro sledovanom bode navrhol Jaroslav Polaček (nezávislý), aby ho presunuli na najbližšiu riadnu schôdzu, teda na jún. Zdôvodňoval to prebiehajúcim konaním na Okresnom súde v Žiline, kde sa má rozhodnúť o možnom výmaze EEI z Registra partnerov verejného sektora. To by teoreticky znamenalo, že EEI odíde z mesta úplne. 

M. Petruško hneď upozornil, že do dvoch mesiacov musia zvolať ešte jedno mimoriadne zastupiteľstvo, kde sa môže vsunúť aj bod o vyrovnaní s EEI. Polačekov návrh poslanci neschválili, ale vzápätí Marián Gaj z klubu Šport do Košíc a na východ navrhol odloženie témy EEI do najbližšieho (mimoriadneho) zastupiteľstva. A tentoraz všetci poslanci hlasovali za.  

„Tento návrh sme mali v klube pripravený už dopredu. Dôvodom bola skutočnosť, že sme nedostali ekonomickú analýzu technického zhodnotenia. Tých spomínaných 1,1 milióna je totiž len maximálna suma, v skutočnosti sa podľa konkrétneho vyčíslenia investícií EEI môže ešte znížiť,“ vysvetlila postoj klubu Šport do Košíc a na východ jeho členka Iveta Kijevská. 

M. Petruško rozhodnutie poslancov rešpektuje. „V júni sme už mali rozhodovať o tom, kto prevezme správu parkovania v rezidentských lokalitách. Nie som si istý, či dovtedy stihneme ukončiť vyrovnanie s parkovacou spoločnosťou. Ja osobne by som bol veľmi rád, aby sme spoluprácu s EEI ukončili čo najskôr, začiatok má byť práve dohoda o prevzatí rezidentských lokalít. Akékoľvek predlžovanie budú ľudia vnímať len v súvislosti s tým, že tu stále máme EEI,“ komentoval oddialenie rozhodnutia zastupujúci primátor.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

O čo usilujú aktivisti

Podľa aktivistov bojujúcich proti EEI by bolo lepšie, ak by poslanci rovno zamietli nároky firmy na privysoké technické zhodnotenie jej investícií. „Čakali sme rázne nie zlatému padáku parkovacej firme. V každom prípade by sa mesto najprv malo vyrovnať so zisteniami z protokolu NKÚ, ktorý konštatoval neplatnosť zmluvy medzi mestom a EEI. Ďalej sa budeme usilovať o to, aby poslanci rokovali o zisteniach z protokolu ešte predtým, ako rozhodnú o vyrovnaní s parkovacou firmou,“ povedal po hlasovaní líder iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť Henrich Burdiga.


foto: Veronika Janušková

Rozvod s EEI má stáť vyše 1,6 milióna

Viac k téme

12.04.18
Rozvod s EEI má stáť vyše 1,6 milióna
Ferko
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím