11.12.17

Zámena pozemkov neprešla

foto: Veronika Janušková

Aktualizované. Debata o zámene pozemkov medzi mestom a spoločnosťou Tempus Immo bola na zasadnutí mestského zastupiteľstva riadne búrlivá. Nechýbali ani aktivisti a obyvatelia s transparentmi. Napokon poslanci hlasovali proti tejto transakcii.

Tempus chcel za pozemky s rozlohou 9 518 štvorcových metrov pri križovatke VSS, na ktorých je aj časť električkovej trate a cesta, získať od mesta lukratívne stavebné nehnuteľnosti medzi Klimkovičovou a Moskovskou triedou na Sídlisku KVP a parčík na Komenského ulici. 

Na rokovanie prišli aj viacerí obyvatelia dotknutých lokalít. Roztiahli transparenty „Stop Rašiho kšeftom s pozemkami v Košiciach“ či „Park na Severe patrí mestu a ľuďom“. 

reklamná správa

Polaček: Vrchol nevkusu 

Poslancov Jaroslava Polačeka a Marcela Gibódu (nezávislí) zaujímalo, prečo rokujú o zámene až teraz, keď mesto so súkromnou spoločnosťou podpísalo Memorandum ešte v novembri 2015. „Prečo sme o tom nevedeli vtedy a nerokovalo o tom zastupiteľstvo skôr?“ pýtal sa Gibóda. Podľa Polačeka ide o „vrchol nevkusu meniť park za plochu pod križovatkou“.

Podľa predkladateľa, viceprimátora Martina Petruška (Smer), radnica chcela, aby zámena čo najmenej zaťažila mesto. Odkúpenie pozemkov, namiesto zámeny, označil za „nie celkom najvhodnejšie“. Reagoval na pozmeňujúci návrh Gibódu a Polačeka o odkúpení pozemkov, ktorý napokon poslanci nepodporili. Neprešla však ani zámena pozemkov. Proti hlasovalo 38 poslancov (vrátane poslancov za Smer a Šport do Košíc a na východ), traja sa zdržali. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ uviedol po hlasovaní Martin Sojka zo spoločnosti Tempus.

Hlasovanie mestských poslancov sledoval aj M. Sojka (v popredí) z Tempusu, ktorý mal o zámenu pozemkov záujem. foto: iva
Hlasovanie mestských poslancov sledoval aj M. Sojka (v popredí) z Tempusu, ktorý mal o zámenu pozemkov záujem. foto: iva

Schválili trvalú zeleň

Poslanec Miloš Ihnát (nezávislý) navrhol, aby bol zmenený územný plán oboch lokalít, o ktoré mal Tempus záujem, a do budúcnosti tam bola trvalá zeleň. Návrh napokon poslanci schválili. Viacerí však upozornili na to, že potom sa na dotknutých pozemkoch nebude dať vybudovať napríklad ani podzemné parkovisko. A problém vidia i v tom, že pozemky patria aj súkromným osobám, ktoré s takýmto plánom nemusia súhlasiť. 

Primátor Richard Raši zdôraznil, že mesto potrebovalo Memorandum, aby sa mohla realizovať rekonštrukcia električkových tratí. S firmou Tempus Immo ho podpísali v novembri 2015, no až teraz sa dostalo na rokovanie zastupiteľstva. 

„Museli sme získať právny titul a dostať pozemky do prenájmu, inak by nemohla prebiehať rekonštrukcia. Zastupiteľstvo zámenu neschválilo, no máme zákonné vecné bremeno. Budeme ešte riešiť s majiteľom Tempusu, čo ďalej, či tieto pozemky budeme prenajímať alebo ich v budúcnosti odkúpime,“ poznamenal Raši, podľa ktorého sa netreba obávať, že by sa tento krok nejako dotkol čerpania eurofondov.

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím