10.04.19

Poslanec a zamestnanec magistrátu má problém pre 20 eur. Výzvu na odstúpenie neprijal

foto: Veronika Janušková

Neobvyklý záver malo februárové rokovanie zastupiteľstva v košickej mestskej časti Lorinčík. V poslednom bode poslankyňa Zuzana Kimáková vyzvala svojho kolegu Rastislava Petrika (obaja nezávislí), aby sa vzdal poslaneckého mandátu.

Zdôvodnila to udalosťou, ktorá sa stala niekoľko dní predtým v miestnej pizzerii. Podľa zápisnice z rokovania zastupiteľstva ju Kimáková opísala tak, že Petrik v tomto podniku „vedome odcudzil“ dvadsať eur, pričom jeho konanie zachytila bezpečnostná kamera.

Bankovku nechal na stole obsluhe za konzumáciu odchádzajúci zákazník a Petrik, ktorý prišiel po ňom, si ju mal vziať. Kde peniaze zmizli, zistil majiteľ pizzerie z kamerového záznamu. Polícii to nehlásil.

Kimáková na rokovaní uviedla, že jej kolega stratil morálne právo byť poslancom. Denníku KOŠICE: DNES povedala, že informáciu sa dozvedela od obyvateľa Lorinčíka a potom si ju overila u majiteľa podniku. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Dala mu týždeň 

„Najprv som mala s pánom Petrikom osobný rozhovor. Povedala som mu, že takéto konanie je podľa mňa nezlučiteľné s výkonom verejnej funkcie a že očakávam, že sa vzdá mandátu. Keď sa týždeň nič nedialo, vyzvala som ho k tomu verejne a oficiálne na zastupiteľstve,“ hovorí.

Dodáva, že spolu ako nezávislí kandidáti zbierali pred voľbami podpisy voličov, podporovala ho v kandidatúre a on ju svojím konaním sklamal. „Nezáleží na výške sumy, z môjho pohľadu ide o princíp,“ povedala Kimáková.

Majiteľ a prevádzkar pizzerie v Lorinčíku Viktor Kováč nechcel o incidente podrobne hovoriť. Vysvetľoval to tým, že Petrik je jeho známy a nechce mu uškodiť.

Piati poslanci Lorinčíka so starostom Damiánom Exnerom. Z. Kimáková (druhá zľava) má Rastislava Petrika po ľavej ruke. foto: MČ Košice - Lorinčík
Piati poslanci Lorinčíka so starostom Damiánom Exnerom. Z. Kimáková (druhá zľava) má Rastislava Petrika po ľavej ruke. foto: MČ Košice - Lorinčík 

Majiteľ: Mám záznam 

Potvrdil len, že z udalosti existuje kamerový záznam, ktorý ukázal Kimákovej. „Poradím sa a možno poviem viac. Ale aj podľa mňa by mal odstúpiť,“ povedal.

Vyjadrenie Petrika sa denníku KOŠICE:DNES nepodarilo získať. Telefón po otázke o výzve Kimákovej zložil. Na e-mail zatiaľ neodpovedal.

„Je to moja osobná vec, a to medzi mnou a majiteľom baru. Medzi sebou sme sa vyporiadali,“ opisuje zápisnica Petrikovu reakciu na zastupiteľstve. Podľa informácií  denníka KOŠICE:DNES po odhalení peniaze majiteľovi podniku vrátil.

Bar a pizzeria v Lorinčíku, kde došlo k incidentu. Majiteľ políciu nevolal, vyriešil si ho sám. foto: rok
Bar a pizzeria v Lorinčíku, kde došlo k incidentu. Majiteľ políciu nevolal, vyriešil si ho sám. foto: rok

Kontroluje verejné peniaze

Petrik v minuloročných komunálnych voľbách získal v Lorinčíku 170 hlasov. Pracuje na útvare hlavného kontrolóra Magistrátu mesta Košice v pozícii kontrolóra. Na nakladanie s verejnými prostriedkami dohliada aj v obci Vyšná Myšľa v okrese Košice-okolie, je jej hlavným kontrolórom.

Kimáková je miestnou poslankyňou v Lorinčíku druhé volebné obdobie, vlani ju volilo 260 obyvateľov. Pracuje ako odborná asistentka a tajomníčka Katedry aplikovanej matematiky a informatiky na Strojníckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach.

reklamná správa

Čítajte viac: magistrat mesta kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím