03.08.20

Pozostalí obetí havárie v Hejciach trvajú na nevine pilotov a posádky lietadla

Foto: archív TASR

AKTUALIZOVANÉ

Občianske združenie AN-24 (5605) - Hejce na základe svojich získaných dôkazov a poznatkov aj po odtajnení spisu naďalej trvá na nevine pilotov a posádky lietadla pri havárii vojenského špeciálu v roku 2006. Nesúhlasí ani s tým, že sa nepotvrdila chyba techniky. Uviedol to predseda združenia Ľudovít Orlický. Cieľom pozostalých zostáva obnovenie vyšetrovania nezávislým orgánom s účasťou výrobcu lietadla.

Odtajnenie spisu podľa Orlického potvrdilo mnoho poznatkov, ktoré občianske združenie dosiaľ získalo.

„Samozrejme, našli sme tam aj niektoré nové informácie, ktoré však náš pohľad na kauzu nezmenili. Skôr nás však zaujalo, že tam chýba mnoho informácií a dokumentov, o ktorých vieme, že existujú,“ skonštatoval. V súčasnej dobe podľa neho správu analyzujú odborníci z oblasti letectva i právnici, s ktorými spolupracujú.

V odborných expertízach podľa združenia chýba napríklad vyhodnotenie polôh niektorých dôležitých prvkov ovládania motorov a vrtúľ, výpovede slovenských a maďarských svedkov či celý priebeh letu zaznamenaný zapisovačom dát, tzv. čiernou skrinkou, priblížilo občianske združenie v stanovisku na sociálnej sieti.

STANOVISKO OZ AN-24(5605)HEJCE V prvom rade sa chceme poďakovať ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi, že dodržal slovo...

Uverejnil používateľ AN-24-Hejce Sobota 1. augusta 2020

Na webe ministerstva zverejnili spis o leteckej nehode pri Hejciach

Viac k téme

31.07.20
Na webe ministerstva zverejnili spis o leteckej nehode pri Hejciach

Súdne žaloby 

Ďalším krokom združenia by malo byť predloženie získaných dôkazov a poznatkov ministrovi obrany a dopracovanie súdnych žalôb. „Najradšej by sme kauzu riešili na Slovensku, no ak to nebude možné, máme pripravené aj podanie na medzinárodné orgány,“ dodal Orlický. So žalobou sa združenie plánuje obrátiť na príslušný súd v SR, prípadne aj na európsky súdny dvor v Štrasburgu a súd pre vojnové zločiny v Haagu.

Pri havárii vojenského špeciálu An-24 na vrchu Borsó pri maďarskej obci Hejce 19. januára 2006 zahynulo 42 slovenských vojačiek a vojakov. Vojenský špeciál viezol slovenských vojakov z Kosova po návrate z misie KFOR. Za pravdepodobnú príčinu havárie po vyšetrovaní určili zlyhanie posádky.

Jaroslav Naď (OĽANO) po 14 rokoch ako prvý minister obrany vyhovel žiadostiam občianskeho združenia a subjektov, ktoré roky bojovali za odtajnenie spisu k tragédii. Spis z vyšetrovania zverejnili na webovej stránke Ministerstva obrany SR.

Zlyhanie leteckej techniky nebolo potvrdené 

Zo záverov zverejnenej správy z vyšetrovania vyplýva, že hlavnou príčinou, ktorá viedla ku katastrofe lietadla AN-24, bolo pravdepodobne zlyhanie posádky lietadla, „keď v klesaní pri priblížení na pristátie nevyužila prístrojové vybavenie, ktoré mala k dispozícii na palube lietadla, a realizovala výlučne vizuálny spôsob priblíženia, pričom si dostatočne nevyhodnotila svoju výšku vzhľadom na okolitý terén a nedodržala bezpečnostnú výšku lietadla nad terénom“.

Analýza technického stavu nepotvrdila zlyhanie leteckej techniky. Správa tiež konštatuje, že vzhľadom na absenciu objektívnych dôkazov odborným vyšetrovaním leteckej nehody nemohla byť príčina vzniku jednoznačne potvrdená.

(TASR)

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk  

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím