08.02.19

Pre úmrtia v košickej nemocnici sa ozvala časť lekárov

Foto: Veronika Janušková

Podozrenia zo zanedbania zdravotnej starostlivosti v Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach s následkom smrti pacientov prekážajú aj podstatnej časti jej odborného personálu.

Lekárske odborové združenie UNLP Košice, ktoré združuje vyše 260 lekárov nemocnice, vydalo v stredu vyhlásenie, v ktorom žiada dôsledné vyšetrenie dvoch medializovaných prípadov úmrtia. .

Odbory vychádzajú z reportáže RTVS odvysielanej minulý týždeň. Tá opisuje prípady muža z Vranova nad Topľou, ktorý trpel na problémy s diabetickou nohou, a ženy z Košíc, ktorá podstúpila špeciálne liečenie dlhodobo sa nehojacej rany na bruchu.

reklamná správa

Dermacol NO NAME Acoustictour 2019 začína!

S turné prejde kapela 23 miest po celom Česko-Slovensku.

Zistite viac

Odložená operácia 

Obaja boli hospitalizovaní na II. chirurgickej klinike univerzitnej nemocnice. Diabetikovi tu mali pre hroziacu otravu krvi v roku 2017 amputovať prsty na nohe, ale podľa reportáže plánovanú operáciu odložili. Muža operovali neskôr, nakoniec zomrel na komplikácie súvisiace s rozsiahlou bakteriálnou infekciou.

O žene príspevok televízie tvrdí, že v roku 2015 na klinike nedostala antibiotiká, ktoré sa podávajú, aby liečba chronickej rany podtlakom bola účinná. Aj ona zomrela na infekciu.
Pozostalí obidvoch pacientov z ich smrti vinia vtedajšieho dlhoročného primára kliniky, ktorý je dnes zástupcom jej prednostu. Tvrdia, že ho osobne žiadali o vykonanie amputácie a naordinovanie antibiotík. Príbuzní Vranovčana priamo hovoria, že primár operáciu zrušil, lebo mu nedali úplatok.

Pacient na prvom mieste   

Lekárske odbory nemocnice k tomu vo vyhlásení svojho výkonného výboru uvádzajú, že životy a zdravie pacientov musia byť vždy na prvom mieste pred akýmikoľvek inými záujmami. 
„Preto vyzývame vedenie UNLP ako aj ostatné orgány, aby prípady dôsledne vyšetrili a vyvrátili akékoľvek pochybenia zo strany nemocnice a jej pracovníkov,“ povedal predseda odborového združenia Martin Paulo.

Martin Paulo. Foto: LOZ UNLP Košice
Martin Paulo. Foto: LOZ UNLP Košice

Podpredseda Peter Zimmermann ho doplnil, že ak sa preukáže pochybenie konkrétnych osôb, žiadajú vyvodenie dôsledkov voči nim. „Aby tak bola verejnosť uistená o kvalite zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici a aby bolo očistené dobré meno UNLP,“ uviedol.

Peter Zimmermann. Foto: LOZ UNLP Košice
Peter Zimmermann. Foto: LOZ UNLP Košice

Stanovisko odborov požaduje aj preveriť, či nedošlo k porušeniu zákona o vedení zdravotnej dokumentácie. Primár kliniky totiž do dokumentácie muža s cukrovkou dodatočne ručne dopísal, že pacient nie je plánovaný do operačného programu.

Dohľad nič nenašiel 

Úmrtia preveroval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pochybenia lekárov nezistil. V prvom prípade ale pre nedostatky v zdravotnej dokumentácii nevedel určiť, či operácia bola urobená včas.

Koná ale polícia. V obidvoch prípadoch je začaté trestné stíhanie vo veci pre trestný čin usmrtenia. Obvinený nebol nikto. RTVS informovala, že vyšetrovateľ čaká na nové znalecké posudky, lebo pôvodných znalcov pre osobný vzťah k podozrivému vylúčil z konania prokurátor. 

Vedenie UNLP pre TASR reagovalo, že „vysoko profesionálne a etické vyhlásenie“ zástupcov zamestnancov víta s tým, že bude plne spolupracovať na dosôednom vyšetrení tchto káuz a očitení dobrého mena nemocnice. 

Čítajte aj: 

reklamná správa

Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Začínal v týždenníku Sninské noviny, Podvihorlatské noviny a v denníku Pravda. Neskôr pôsobil ako redaktor denníka Korzár. Od októbra 2014 je vedúcim redaktorom spravodajstva KOŠICE:DNES. Venuje sa témam o komunálnej politike, súdnictve, ekonomike a životnom prostredí. Je držiteľom viacerých novinárskych ocenení.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím