02.06.20

Prečo za Košicami jazdíme do 90 km/h, a nie do 130 km/h

Foto: Veronika Janušková

Rýchlostná cesta do Šace a diaľničný privádzač v smere na Prešov sú už dva mesiace cestami I. triedy. V dohľadnom čase tomu už konečne bude zodpovedať aj dopravné značenie na nich.

Ministerstvo dopravy a výstavby zmenilo od 1. apríla tohto roku status niekdajších rýchlostných ciest na území Košíc a v ich tesnej blízkosti, pre ktoré platili najvyššie povolené rýchlosti mimo obce 130 kilometrov za hodinu a v obci 90 kilometrov za hodinu.

Zmena sa dotkla bývalej rýchlostnej cesty R2 Košice – Šaca, úseku križovatka Červený rak – Košice, križovatka s cestou I/17 (na Milhosť) a diaľničného privádzača v smere na Prešov.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

Dôvody zmeny

„Spomínané úseky nemajú realizované potrebné stavebno-technické opatrenia a obsahujú množstvo neštandardných prvkov a technických riešení. Preto došlo k ich prekvalifikovaniu na cesty I. triedy s obmedzeným pripojením a obmedzeným prístupom, a budú plniť funkciu privádzača,“ zdôvodnili zmenu z komunikačného odboru ministerstva.

To znamená, že na spomínaných cestách sú napríklad priechody pre chodcov, zastávky autobusov, alebo odbočovacie či pripájacie pruhy nemajú potrebnú dĺžku.

Ministerstvo ďalej upozorňuje, že takto klasifikovanú cestu môžu používať len vodiči motorových vozidiel, ktoré dosahujú rýchlosť vyššiu ako 60 kilometrov za hodinu. Iným účastníkom cestnej premávky je používanie cesty zakázané okrem prechádzania či prejazdu v križovatke alebo na inom mieste na to určenom.

Na preklasifikovaných cestách treba dodržiavať zákonom stanovenú rýchlosť, na viacerých úsekoch ju však značky zvyšujú. Foto: Veronika Janušková
Na preklasifikovaných cestách treba dodržiavať zákonom stanovenú rýchlosť, na viacerých úsekoch ju však značky zvyšujú. Foto: Veronika Janušková

„Nové usporiadanie cestnej siete v regióne Košíc bolo navrhnuté v súvislosti s realizáciou a prípravou stavby obchvatu mesta Košice, ktorá bude tvoriť plnohodnotné dopravné spojenie s východom Slovenska a južnou trasou na Maďarsko. Obchvat preberie značnú časť dopravy a zníži sa tým dopravné zaťaženie mesta,“ vysvetľujú z ministerstva.

Na ceste I. triedy je podľa vyhlášky povolená maximálne deväťdesiatka mimo obce a päťdesiatka v obci. A to už policajti aj kontrolujú. Ako sme sa dozvedeli, veľa pokút za nedodržanie rýchlosti na preklasifikovaných úsekoch neudelili. Vodiči o zmene boli podľa policajnej hovorkyne Jany Mésarovej dostatočne informovaní aj na policajnej facebookovej stránke, aj prostredníctvom médií, a drvivá väčšina z nich predpisy dodržiava.

Sú vo finále

Napriek tomu, že od preklasifikovania sú už dva mesiace, kompetentní stále nezabezpečili nové dopravné značenie, ktoré by bolo v súlade so zmenou. Ako sme sa však dozvedeli, dlho to už nepotrvá. Národná diaľničná spoločnosť (NDS) podľa slov jej hovorkyne Evy Žgravčákovej už zaslala žiadosť o určenie dopravného značenia na príslušný cestný orgán, v tomto prípade Okresný úrad v Košiciach, a po vydaní určenia zabezpečí zmenu dopravného značenia podľa schváleného projektu.

Žiadosť aj s projektom je už teraz na posúdení na Krajskom dopravnom inšpektoráte Krajského riaditeľstva Policajného zboru. „Hneď po ich doručení vydá náš úrad určenie trvalého dopravného značenia. Rýchlostné obmedzenia by na spomínaných cestách mali byť len v najnevyhnutnejších úsekoch,“ povedal nám Ján Halapi, hlavný radca odboru cestnej dopravy Okresného úradu Košice.

Ako sme sa dozvedeli, už v stredu by malo prebehnúť pracovné stretnutie všetkých zúčastnených strán vrátane zástupcov NDS, dopravného inšpektorátu, odborníkov z Okresného úradu a projektanta.

Modré obdĺžnikové značky, označujúce rýchlostnú cestu, na diaľničnom privádzači čoskoro zmiznú. Foto: Veronika Janušková
Modré obdĺžnikové značky, označujúce rýchlostnú cestu, na diaľničnom privádzači čoskoro zmiznú. Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím