13.03.18

Predsedovia troch krajov podpísali memorandum o spolupráci

foto: Veronika Janušková

Školstvo, doprava a zamestnanosť sú dôležité pre rozvoj troch najzaostalejších samosprávnych krajov – Banskobystrického, Prešovského a Košického.

Memorandum o spolupráci podpísali predsedovia vyšších územných celkov Ján Lunter, Milan Majerský a Rastislav Trnka. V spomenutých krajoch je až šestnásť najmenej rozvinutých okresov.

„Máme spoločné témy a problémy, ktoré nás spájajú. V školstve by to malo byť zosúladenie učebných odborov, aby boli študenti pripravení na trh práce. Podstatné je aj vytváranie sociálnych podnikov,“ uviedol R. Trnka, podľa ktorého je podstatné aj budovanie ekologickej nemotorizovanej dopravy a rozvoj cyklotrás.

reklamná správa

V centre mesta rastie nové business centrum

Výhodou je zdravé pracovné prostredie a najmodernejšie technológie.

Zistite viac

Predseda Prešovského kraja M. Majerský zdôraznil, že podstatné je vybudovať medzi Prešovom a Košicami integrovaný dopravný systém. „Viem si predstaviť, že by bol spustený už na budúci rok, čo by prispelo rozvoju zamestnanosti aj školstva,“ podotkol Majerský, ktorého mrzí vyľudňovanie východného Slovenska a príspevok na odchod za prácou považuje za nezmyselný. 

Predseda banskobystrickej župy J. Lunter už absolvoval stretnutia s investormi a podnikatelia, aj tí menší, by sa podľa neho nemali báť spolupracovať so školami na duálnom vzdelávaní. Splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin aktivitu troch predsedov víta. „Aktívne regióny môžu vyvíjať tlak na vládu a hľadať legislatívne riešenia,“ doplnil Marcinčin.


Fotogaléria: Veronika Janušková

Čítajte viac: ksk

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím