11.12.15

Prepúšťanie či predaj U. S. Steelu? Sú to fámy, trvá na svojom vedenie spoločnosti

So zhoršujúcou sa situáciou na európskom trhu s oceľou, zavádzaním výrazných úsporných opatrení v spoločnosti U. S. Steel Košice a pádom akcií materskej firmy na historické minimum, sa medzi zamestnancami šíria dohady o chystanom prepúšťaní. Reagovali už na ne odborári, ale aj vedenie závodu. V poslednom čísle podnikových novín Oceľ Východu prezident spoločnosti Scott Buckiso informuje zamestnancov, že sa zaoberajú viacerými návrhmi, ako v ťažkých časoch šetriť peniaze a zvýšiť konkurencieschopnosť firmy. „Žiadny návrh neplatí, pokiaľ nie je na ňom môj podpis a pokiaľ nebol prediskutovaný s našimi partnermi. Dovtedy zostáva fámou,“ uviedol.

Odbory apelujú na vládu 

Najväčší odborový zväz, OZ KOVO, vydal k obavám zo znižovania pracovných stavov vlastné vyhlásenie. Od vlády v ňom požaduje, aby „zintenzívnila komunikáciu“ s hutníckymi podnikmi na Slovensku, ale aj s orgánmi Európskej únie, od ktorých oceliari žiadajú zavedenie antidumpingového cla na lacnú čínsku oceľ zaplavujúcu európske trhy. S rastúcim napätím v košických oceliarňach vznikajú aj špekulácie o možnom predaji podniku. V internej zápisnici, ktorá zaznamenáva priebeh školenia odborárov podniku koncom novembra, sa spomínajú rokovania s Moravia Steelom. Ide o najväčšieho výrobcu ocele v Českej republike, ktorý prevádzkuje železiarne v Třinci. „Vo všeobecnosti môžem povedať, že zástupcovia hutníckych spoločností sa pravidelne stretávajú formálne aj neformálne,“ vraví Petra Jurásková, hovorkyňa skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel.

Odchod už zvažovali

Fámy nekomentujeme, povedal k tomu hovorca U. S. Steel Ján Bača. O predaji košického závodu sa hovorilo aj v roku 2013. Ani vtedy ich americká korporácia United States Steel nekomentovala, ale po podpise memoranda s vládou priznala, že zvažovala odchod zo Slovenska. Práve memorandum o porozumení z marca 2013, v ktorom sa štát zaviazal poskytnúť finančnú podporu v oblasti energetiky a ochrany životného prostredia, bráni prepúšťaniu. Podľa jeho znenia podnik nesmie do konca roka 2017 pre rušenie výroby alebo z organizačných dôvodov prepúšťať hromadne, teda viac ako 30 ľudí. Výnimka je možná len v prípade, že nastanú „nepriaznivé zmeny na trhu s oceľou“ a zamestnancov prestane chrániť kolektívna zmluva. V U. S. Steel Košice kolektívna zmluva, ktorá výslovne zakazuje znižovať stavy zamestnancov pre výpadok výroby spôsobený krízou na trhu, platí do konca marca. „Ak by chceli prepúšťať po tomto dátume, musela by najprv vzniknúť dohoda na novej kolektívnej zmluve,“ dodáva Mikuláš Hintoš, predseda odborovej organizácie v U. S. Steele.  
Ministerstvo: Stretávame sa
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že situáciu v súvislosti s  U.  S.  Steelom priebežne hodnotí, ale nezistilo „zásadné pohyby v rámci spoločnosti, ktoré by sa odkláňali od dohodnutých ustanovení memoranda“.
Rezort nemá informácie ani o výraznej redukcii výroby či o možnom predaji. Neplánujú sa ani žiadne mimoriadne stretnutia členov vlády s vedením spoločnosti, rokovať budú v pravidelných termínoch, ako sa dohodlo pri podpise memoranda, teda trikrát ročne.
O fungujúcej spolupráci podľa hovorkyne ministerstva hospodárstva Miriam Žiakovej svedčí fakt, že na rokovaní s najvyšším vedením spoločnosti v jej ústredí v Pittsburghu bol v septembri aj minister financií Peter Kažimír a minister životného prostredia Peter Žiga.
Foto: TASR
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím