04.12.18

Prezident rozhodne o demisii Miroslava Lajčáka v stredu

zdroj: TASR
DNES
Zdieľať:

AKTUALIZOVANÉ 

Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ nepovie svoje rozhodnutie v oblasti demisie ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Počká na stredajšie (5. 12.) rozhodnutie vlády v otázke účasti Slovenska na konferencii v Marrákeši.

Po zasadnutí vlády sa stretne s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom Lajčákom. Prezident si myslí, že Slovensko by do Marrákeša malo ísť. Lajčákov odchod by Kisku mrzel, Slovensko by o takého diplomata podľa neho nemalo prísť.

„Verím, že všetci, ktorí hovoria o kvalitách ministra, to prejavia aj svojimi činmi. Po zasadnutí kabinetu sa stretnem s premiérom Pellegrinim a ministrom Lajčákom a oznámim moje záverečné rozhodnutie okolo demisie. Osobne by ma jeho odchod mrzel. Slovensko by nemalo stratiť takého kvalitného diplomata svetovej úrovne,“ povedal na brífingu prezident. 

reklamná správa

ŠKODA SCALA Monte Carlo!

Objednajte si novú ŠKODA SCALA alebo si vyberte z našich vozidiel v Moris Slovakia na Alejovej 4.

Zistite viac
 

Nepríjemné divadlo 

Lajčákov krok ale chápe. Zhoduje sa s ministrom, že do Marrákeša, kde sa bude hovoriť o Globálnom pakte OSN o migrácii, by Slovensko malo ísť tlmočiť svoj postoj k dokumentu. Prezident považuje dianie okolo účasti či neúčasti Slovenska na tomto stretnutí za nepríjemné divadlo, ktoré poškodilo záujmy našej krajiny.

„Je v záujme našich občanov, aby sa Slovensko zúčastňovalo všetkých významných rozhodnutí. Spolupráca, dohoda, účasť na rokovaniach sú základnou povinnosťou reprezentantov štátu. Je to jediný spôsob, ako chrániť záujmy našich ľudí doma a v zahraničí, ako obhajovať naše národnoštátne záujmy,“ vyhlásil Kiska. 

Odmietnutie Globálneho paktu 

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku.

Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde. Pellegrini zároveň uviedol, že s Lajčákovou demisiou nesúhlasí, snažil sa ministra presvedčiť, aby zmenil názor. Po rokovaniach s ním požiadal prezidenta, aby Lajčákovu demisiu neprijal. 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím