07.05.19

Prezident vymenoval Ladislava Kamenického za ministra financií

zdroj: TASR
DNES
Zdieľať článok:

Novým ministrom financií je Ladislav Kamenický (Smer-SD). Prezident SR Andrej Kiska ho v utorok vymenoval do funkcie na návrh vlády. Hlava štátu vyzdvihla dôležitosť rezortu financií a upozornila na to, že situácia, v ktorej Kamenický preberá vedenie rezortu, nie je jednoduchá.

Kiska poznamenal, že sa objavujú signály o tom, že ekonomike celosvetovej, európskej, ale aj národnej sa nemusí dariť najlepšie. „My sme ako keby vyčerpali náš rast založený na priemyselnej veľkovýrobe,“ myslí si prezident.

nový minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SD) a vpravo prezident SR Andrej Kiska počas menovania v Prezidentskom paláci. Foto: TASR
Nový minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SD) a vpravo prezident SR Andrej Kiska počas menovania v Prezidentskom paláci. Foto: TASR

Kritika prezidenta 

Ďalšou výzvou ministra financií je podľa Kisku dodržanie naplánovaného vyrovnaného rozpočtu. Zdôraznil, že ho môžu ohroziť aj niektoré poslanecké návrhy, ktoré sú predložené v parlamente. Zároveň dodal, že sa schyľuje k voľbám, čo je rizikové obdobie.

„Je vidieť obrovský záujem spraviť si najväčšiu politickú reklamnú kampaň, ako sa dá,“ podotkol Kiska.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) na prezidentovu kritiku reagoval s tým, že to patrí k štandardnej politickej kultúre. „Ja som včera pokritizoval pána prezidenta a je úplne normálne, ak pán prezident zase potreboval trochu pokritizovať nás,“ skonštatoval. 

reklamná správa

Veľký rešpekt 

Kamenický má podľa premiéra všetky predpoklady na to, aby zvládol funkciu ministra financií. „Pán minister, pokiaľ pôjde v línii ozdravovania verejných financií a naozaj hospodárneho nakladania s peniazmi všetkých Sloveniek a Slovákov, tak bude mať vždy moju plnú a maximálnu podporu,“ uistil predseda vlády.

Kamenický má voči tejto funkcii podľa vlastných slov veľký rešpekt. „Funkciu ministra financií považujem za úplne kľúčovú, jednu z najdôležitejších vo vláde SR. Preberám tento úrad v nie ľahkej dobe, samozrejme, máme asi tak desať mesiacov pred voľbami, na druhej strane, to čo spomínal aj pán prezident, ochladzuje sa nám ekonomika. Budem musieť s týmto, samozrejme, pracovať,“ priblížil minister financií s tým, že najväčšou výzvou bude udržanie historicky prvého vyrovnaného rozpočtu.

V súvislosti s avizovanými sociálnymi opatreniami poznamenal, že sa budú týkať až rozpočtu na budúci rok. „Ja s tým budem musieť rátať, myslím si, že nejaká dohoda už je na stole. Samozrejme, celkové vyčíslenie tých dosahov, ešte si na to počkám a na základe toho budem zostavovať rozpočet na budúci rok,“ dodal minister.

Kamenický súčasne uviedol, že zaregistroval správy, v ktorých sa spomínalo meno Ľudovíta Makóa v súvislosti s pozíciou šéfa Finančnej správy (FS) SR. Tieto však vyvrátil. „Ja som o takomto mene nikdy neuvažoval a ani neuvažujem,“ zdôraznil.

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím