07.02.20

Prezidentka Zuzana Čaputová navštívila aj košickú veterinu

zdroj: TASR

Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach navštívila v piatok v rámci výjazdu do Košického kraja prezidentka SR Zuzana Čaputová. Prezrela si pritom aj Univerzitnú veterinárnu nemocnicu v areáli školy, jedinú svojho druhu na Slovensku, ktorá funguje od februára 2017. Sledovala prácu lekárov v operačnej sále, jednotlivých ambulanciách, ale napríklad aj na pracovisku fyzioterapie.

Informovala o tom hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

„Som nadšená z informácií, ktoré som sa dozvedela o univerzite, ale okrem čísel a dát, ktoré sú unikátne, je pre mňa návšteva veterinárnej nemocnice aj vizuálny zážitok. Je perfektné, že študenti majú možnosť učiť sa v praxi priamo so zvieratami. Toto pracovisko je špičkovo vybavené. Hoci nie som odborník, je to evidentné na prvý pohľad. Zaujala ma hlavne efektivita toho, že budúci zverolekári sa učia priamo v spolupráci s lekármi a že je to spojené aj s výskumom,“ uviedla Čaputová.

Záujem o najväčšie výzvy

Na stretnutí s vedením školy sa zaujímala aj o najväčšie výzvy, ktorým univerzita čelí. V tejto súvislosti rektorka UVLF Jana Mojžišová upozornila predovšetkým na poddimenzovaný stav vedy a výskumu, čo prináša problémy pri jeho materiálnom zabezpečení, ale aj pri motivácii pedagogických, vedeckých a výskumných pracovníkov k novým aktivitám. Témou záujmu hlavy štátu bola aj aktuálna hrozba vírusových ochorení, ktoré sa šíria svetom.

UVLF je jediná vysoká škola, ktorá na Slovensku vzdeláva veterinárnych lekárov a jedna z dvoch, ktorá vychováva farmaceutov. Takmer tri desaťročia sa na nej vyučuje aj v angličtine, viac ako štvrtina z 2 000 poslucháčov univerzity absolvuje štúdium vo svetovom jazyku. Rektorka zdôraznila významné postavenie univerzity vo vede a výskume, predovšetkým vo výskume infekčných i neinfekčných chorôb, regeneračnej medicíny, ale aj hygieny a bezpečnosti potravín.

Upozornila na celosvetovo podporovaný koncept jedného zdravia, ktorý sa sústreďuje na vzájomný vzťah zdravia zvierat a ľudí i kvality životného prostredia. „Ak si uvedomíme, že až 60 percent existujúcich infekčných chorôb u ľudí spôsobujú zoonózy, teda infekčné choroby prenosné zo zvieraťa na človeka, je to nevyhnutné,“ konštatovala Mojžišová.  

Súčasťou piatkového programu prezidentky je aj návšteva Rožňavy a Betliara.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím