06.02.20

Prezidentka: Z dnešného dňa mám veľmi dobrý pocit

Foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová strávila dnešný deň v Košiciach. Pochválila rozbehnuté projekty v meste a inšpiratívne osobnosti, ktoré za nimi stoja. Kriticky sa vyjadrila k dlhodobo neriešenému problému s toxickým odpadom v Strážskom. 

Hneď ráno ju na úrade Košického samosprávneho kraja privítal košický župan Rastislav Trnka. Zaujímala ju predovšetkým situácia v košickej oceliarni. „Kraj čelí rôznym výzvam v oblasti dopravy, ale aj v zamestnanosti, najmä v súvislosti so situáciou v U. S. Steele,“ uviedla prezidentka Z. Čaputová. 

S predsedom kraja riešili okrem iných environmentálnych výziev aj problematiku nebezpečného odpadu v areáli Chemko Strážske, ktorú by mala riešiť už novozvolená vláda. „Riešenie problému je pomalé. Vylučovanie PCB látok má dokázateľne vplyv nielen na životné prostredie, ale aj zdravie obyvateľov. Som rada, že sa tým začala zaoberať vláda, ale pokiaľ viem, konkrétne kroky neboli komunikované. Predstavitelia kraja už majú predstavu o postupe pri riešení. Bude však nevyhnutná spolupráca štátu a počká sa na novokonštituovanú vládu,“ uviedla Čaputová. 

Zuzana Čaputová a košický župan Rastislav Trnka. Foto: Veronika Janušková
Zuzana Čaputová a košický župan Rastislav Trnka. Foto: Veronika Janušková

Ocenila aktivity mesta

V Historickej radnici hlavu štátu privítal primátor Košíc Jaroslav Polaček a predstavitelia mesta. Návštevu tancom rozveselil folklórny súbor Jahodná, ktorý ju zároveň pohostil tradičným chlebom a soľou. Prezidentka sa s primátorom rozprávala aj o ambíciách a úspechoch mesta. „Veľmi ma teší, že v oblasti životného prostredia Košice ašpirujú v roku 2023 na titul Európske hlavné zelené mesto, s ktorým sú spojené náročné kritériá, a preto mestu držím palce,“ uviedla Čaputová s tým, že štvrtkový deň bol pre ňu plný pozitívnych správ o Košiciach. 

Venovali sa tiež sociálnej problematike, najmä starostlivosti o seniorov. „Hovorili sme aj o situácii na Luníku 9. Mesto mi predstavilo viacero progresívnych projektov, ktoré sa tu realizujú, či už v oblasti zamestnanosti alebo výstavby bytov,“ dodala. 

Inšpiratívne a výnimočne osobnosti
Program Zuzany Čaputovej pokračoval návštevou IT Valley Technicomu a stretnutím s regionálnymi zástupcami IT sektora. Vo Výmenníku Štítová sa stretla s aktívnymi dôchodcami. V regionálnej kancelárii prezidenta sa konalo stretnutie so zástupcami z podnikateľského prostredia a sociálnej či environmentálnej oblasti. „Z dnešného dňa mám veľmi dobrý pocit, pretože som sa stretla s osobnosťami, ktoré robia kus skvelej roboty a môžu byť inšpiráciou aj pre iné regióny našej krajiny. Svoju prácu robia nielen dobre a výnimočne, ale šíria aj optimizmus a dôveru v to, že veci sa dajú meniť k lepšiemu, za čo som im vďačná,“ uviedla spokojne prezidentka, ktorá sa vyjadrila aj k otázke vyľudňovania regiónov a odchodu mladých do zahraničia. „Zhodli sme sa
s viacerými, že je prirodzené a zdravé, ak ľudia idú načerpať skúsenosť do zahraničia, ale je veľkou úlohou všetkých, aby podmienky na Slovensku boli také, aby sa mladí mali chuť vrátiť aj s načerpanými skúsenosťami.“ Večer sa prezidentka SR zúčastnila na galavečere k 25. výročiu Karpatskej nadácie, potom jej kroky smerovali na predstavenie Verdiho opery Falstaff v Štátnom divadle Košice.

 

foto: Veronika Janušková 

Prezidentka medzi itečkármi

Viac k téme

06.02.20
Prezidentka medzi itečkármi

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím