02.09.20

Pri ceste na Cyprus budú Slováci potrebovať negatívny test

Foto: TASR/AP

Od 5. septembra musia mať Slováci prichádzajúci na Cyprus pred vstupom na palubu lietadla negatívny test na COVID-19, vydaný najneskôr 72 hodín pred odletom. Pred odletom sa všetci turisti musia tiež zaregistrovať, vyplniť dotazník a podpísať série vyhlásení na stránke cyprusflightpass.gov.cy, cez ktorú im vystavia takzvaný flightpass.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) o tom informuje na webovej stránke.

Negatívny test sa od 28. augusta týka aj všetkých cestujúcich vrátane slovenských občanov prichádzajúcich z Rakúska. Rezort tiež pripomína, že odlet z Maďarska nie je možný. Povolený je však tranzit slovenským občanom vracajúcim sa cez letisko v Budapešti späť na Slovensko.

„Odporúčame však občanom Slovenskej republiky preveriť u leteckých spoločností, či im bude umožnený nástup na palubu lietadla,“ dodalo ministerstvo.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Hrozba pokuty 

Registračný formulár má podľa MZVEZ za cieľ pomôcť sledovaniu všetkých kontaktov v prípade pozitívneho nálezu a ich následnému testovaniu.

„Nevyplnenie a nezaslanie tohto formulára elektronickou formou má za následok pokutu 300 eur a možné odmietnutie vstupu na územie Cypru, v lepšom prípade uhradenie pokuty plus 60 eur za COVID-19 test,“ upozorňuje.

Ako ďalej priblížilo ministerstvo, na správne spustenie online formulárov si cestujúci musia vytvoriť účet, pridať svoje osobné údaje, podrobnosti letu, uviesť dôvod svojej cesty, kde sa budú zdržiavať, kontaktné údaje v prípade núdze a urobiť právne vyhlásenie. Po prílete na Cyprus môže byť ktokoľvek z cestujúcich starší ako 12 rokov náhodne a zdarma testovaný na COVID-19 priamo na letisku.

Laboratórne testy prichádzajúcich na Cyprus musia obsahovať dátum odberu vzoriek, meno testovaného, výsledok testu a musí ísť o molekulárny test RT-PCR. V prípade návratu z Cypru na letisko Schwechat v Rakúsku a následný tranzit na územie Slovenskej republiky nie je potrebné dať si robiť test na COVID-19. Povinnosťou je mať iba vyplnené a vytlačené tlačivo o tranzite.

reklamná správa

Foto: TASR/AP
(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na [email protected]

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím