22.02.21

Protesty v Mjanmarsku pokračujú

Foto: TASR/AP

Viac ako 1000 demonštrantov sa v pondelok zhromaždilo v najväčšom meste Mjanmarska Rangún po tom, čo opozícia vyzvala na generálny štrajk proti vojenskému prevratu spred troch týždňov. Urobili tak aj napriek tomu, že vládnuca junta pohrozila rozohnať dav streľbou, píše agentúra AP.

Demonštranti sa zišli pred budovou betónovými bariérami obkoleseného amerického veľvyslanectva. Do blízkosti konania protestu dorazilo 20 vojenských nákladných vozidiel s poriadkovou políciou.

Davy ľudí sa tam zhromaždili po tom, čo priaznivci mjanmarského tzv. Hnutia za občiansku neposlušnosť vyzvali ľudí, aby sa na pondelkový termín zjednotili.

Junta varovala pred generálnym štrajkom prostredníctvom verejného oznámenia, ktorú minulú nedeľu odvysielal štátny telerozhlas MRTV.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Prvé obete demonštrácií

V nedeľu vyšli do ulíc mnohých mjanmarských miest tisíce demonštrantov. K protestom došlo deň po krvavo potlačenej demonštrácii v druhom najväčšom mjanmarskom meste Mandalaj, kde polícia zastrelila pri rozháňaní davu dvoch ľudí.

V nedeľu sa zároveň v mjanmarskom hlavnom meste Nepjito konal pohreb mladej ženy, prvej potvrdenej obete demonštrácií.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken na Twitteri uviedol, že USA podniknú rázne kroky „proti tým, ktorí páchajú násilie na obyvateľoch Mjanmarska požadujúcich obnovenie svojej demokraticky zvolenej vlády“.

Voľby, prevrat a demonštrácie

K prevratu v Mjanmarsku došlo 1. februára, teda v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb.

Armáda následne vyhlásila rok trvajúci výnimočný stav a zadržala popredných predstaviteľov civilnej vlády a ďalších politických lídrov. Puč zdôvodnila podozreniami z volebných podvodov.

Vo voľbách drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu (NLD) vedená laureátkou Nobelovej ceny mieru Aun Schan Su Ťij. Tá v civilnej vláde zastávala funkciu štátnej kancelárky, čo je v Mjanmarsku funkcia fakticky sa rovnajúca premiérskemu kreslu.

Armáda po prevrate dosadila „prechodnú“ vládu, ktorá bude podľa jej vyhlásení pri moci len do nových volieb.

Proti prevratu v krajine už tretí týždeň prebiehajú masové demonštrácie. Protestujúci žiadajú návrat civilnej vlády a tiež prepustenie Aun Schan Su Ťij z väzby. Armáda medzičasom pozatýkala stovky ľudí, často štrajkujúcich štátnych zamestnancov, ktorí na protest pritom puču odmietali pracovať.

reklamná správa

Šéf OSN žiada okamžité zastavenie represií

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok odsúdil použitie „brutálnej sily“ zo strany tých, ktorí stoja za prevratom v Mjanmarsku, pričom vyzval armádu, aby okamžite zastavila represie a prepustila väzňov. Informovala o tom agentúra AFP.

„Vyzývam dnes mjanmarskú armádu, aby okamžite zastavila represie. Prepustite väzňov. Ukončite násilie. Rešpektujte ľudské práva a vôľu ľudí vyjadrenú v nedávnych voľbách,“ uviedol Guterres vo svojom prednahratom virtuálnom výročnom prejave na začiatku 46. riadneho zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve.

Šéf OSN trvá na tom, že „štátne prevraty v našom modernom svete nemajú miesto“.

Guterres už v nedeľu odsúdil použitie smrtiacich zbraní v Mjanmarsku. Reagoval tým na správy zo soboty, podľa ktorých pri streľbe do davu v meste Mandalaj prišli o život dve osoby. Ďalší demonštrant bol zastrelený v najväčšom mjanmarskom meste Rangún. Konanie bezpečnostných zložiek v Mjanmarsku odsúdili aj EÚ a USA.

reklamná správa

Foto: TASR/AP

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím