17.01.17

Pyrotechniku proti kormoránom mesto rybárom neschválilo

Foto: Veronika Janušková

Kto sa počas víkendu vybral na zimnú prechádz­ku okolo Hornádu, toho upútali zvláštne vtáky, ktoré plávajú po rieke alebo sa vyhrievajú na brehoch.

Sú to kormorány, ktoré cez naše územie prelietavajú zo severu, kde sú teraz vodné toky a hladiny zamrznuté, do teplejších území.  

Dva druhy

„Na Slovensku môžeme bežne vidieť kormorány. U nás sa vyskytujú dva druhy, a to malý a veľký,“ hovorí prednosta Kliniky vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach Ladislav Molnár a upozorňuje, že ľudí veľakrát mätie ich sfarbenie, keďže dospelé vtáky sú čierne a mláďatá majú biely trojuholník na spodnej strane brucha.

Na rybách si pochutnávajú na brehu Hornádu. Aby mohli loviť, potrebujú tečúcu vodu. / Foto: Veronika Janušková
Na rybách si pochutnávajú na brehu Hornádu. Aby mohli loviť, potrebujú tečúcu vodu. / Foto: Veronika Janušková

Hľadajú tečúcu vodu

Kormorány k nám prilietavajú pravidelne, ale, ako hovorí doktor Molnár, pri týchto klimatických zmenách sú kolónie vtáctva viac viditeľné. „Kormorán pre svoj život potrebuje tečúcu vodu, v ktorej loví ryby. Inak nemá šancu prežiť.“ 

Tieto vtáky nemajú prirodzeného nepriateľa a hoci sú chránené, narobia veľmi veľa škôd v chovných rybníkoch a vodných tokoch, pretože ich dokážu úplne vyčistiť od násadových rýb. V tomto čase však platí ministerská výnimka na ich odstrel. „Bolo by do budúcnosti vhodné prehodnotiť ich zaradenie medzi chránené vtáctvo.“

Môžu prenášať vtáčiu chrípku

Keďže na Slovensku sa v tomto období vyskytuje vtáčia chrípka, kormorány môžu byť nositeľmi tohto ochorenia. „Musíme byť na pozore, aby sme včas odhalili možné nakazenie kačíc, labutí alebo iného vodného vtáctva. Toto ochorenie nie je pre človeka nebezpečné, skôr kormorány prispievajú k prenosu niektorých chorôb rýb alebo vtáctva tým, že migrujú po veľmi veľkom území,“ dodáva prednosta kliniky.

Problémy majú hlavne rybári

Ako sme sa tiež dozvedeli, kormorány spôsobujú problémy aj členom Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu, ktorí v tomto čase vyzývajú rybárov, aby pomohli pri ich plašení hlavne pri splave Ryba a tiež oproti mestským častiam Džungľa a Opátske. 

„Vzhľadom na to, že v intraviláne mesta nie je možné strieľať z loveckých zbraní, sme odkázaní iba na aktívne plašenie. Požiadali sme magistrát o udelenie výnimky na používanie pyrotechniky, ale dostali sme negatívne stanovisko,“ hovorí tajomník Mestskej organizácie Štefan Kopčo.

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím