09.10.19

Radnica začína vykupovať pozemky v Borovicovom háji

foto: Veronika Janušková

Problém s vysporiadaním pozemkov v Borovicovom háji medzi Terasou a Sídliskom KVP trvá už desaťročia. Poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva konečne schválili ich odkúpenie do vlastníctva mesta. 

Celková výmera pozemkov, na ktorých sa nachádza Borovicový háj, predstavuje približne 12,5 hektára. Lesopark je klasifikovaný ako verejná zeleň, no väčšina pozemkov je v súkromnom vlastníctve. Mesto vlastní iba niečo viac ako 1,5 hektára.

Majitelia parciel vedú s mestom súdne spory a uplatňujú si zaplatenie náhrady za užívanie ich pozemkov. Bývalé mestské zastupiteľstvo ešte v decembri 2017 prijalo uznesenie, že mesto pozemky v tejto lokalite vykúpi za cenu necelých 70 eur za meter štvorcový. Z toho boli vyňaté parcely firmy ST Energy o rozlohe 2,5 hektára, ktoré spoločnosť získala  v dražbe. 

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac

Mesto chce celý lesopark

Samospráva chce postupne do svojho vlastníctva získať celý Borovicový háj. Na to, aby mohlo mesto vykúpiť všetky parcely, potrebuje 7,6 milióna eur.  V súčasnosti má v rozpočte na výkup k dispozícii 800-tisíc eur.

Minulý týždeň mestské zastupiteľstvo schválilo kúpu pozemku s rozlohou necelých 1,4 hektára.  Štyrom vlastníkom mesto vyplatí dohromady 950-tisíc eur v dvoch splátkach. Čiastku 400-tisíc eur má uhradiť ešte v tomto roku, zvyšok do konca februára 2020.

Poslanci schválili aj kúpu ďalších 26 pozemkov, celkovo za 915-tisíc eur. Aj v tomto prípade má byť suma vyplatená v dvoch splátkach, 400-tisíc eur v roku 2019 a zvyšok do 31. marca 2020.

Ako uviedol primátor Jaroslav Polaček, záujem vlastníkov o predaj parciel je vyšší ako predpokladali a s čím počíta rozpočet. „Kúpou pozemkov si dávame záväzky do budúcich rokov,“ dodal. 

Borovicový háj je verejnou zeleňou. Pozemky však patria súkromníkom, ale aj podnikateľom. foto na strane: Veronika Janušková
Borovicový háj je verejnou zeleňou. Pozemky však patria súkromníkom, ale aj podnikateľom. foto: Veronika Janušková

Balvan tlačia tridsať rokov

Viacero poslancov však zaujímalo, či sa budú riešiť aj ďalšie nevysporiadané pozemky v iných  mestských častiach. Ako príklady uviedli parcely na Aničke, pod košickou ZOO a pozemky pod školami a športoviskami. „Keď už Borovicový háj, poďme riešiť pozemky vo všetkých mestských častiach,“ argumentoval starosta Sídliska Ťahanovce Miloš Ihnát (nezaradený) s tým, že deväťdesiat percent pozemkov tam nie je vysporiadaných. 

Podľa Zdenka Liptáka (KAN) by sa mal vytvoriť rebríček pozemkov, ktoré treba vykúpiť alebo zameniť, podľa priority. „Tento balvan pred sebou tlačíme tridsať rokov. Musíme sa tým zaoberať a určiť si chronológiu, čo je najdôležitejšie a čo najmenej dôležité,“ myslí si Lipták. 

Starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota (Fungujúce Košice) navrhol, aby sa zostavili kritériá, akým spôsobom sa bude systematicky postupovať pri vykupovaní ďalších pozemkov. „Toto je pilotná časť, keď začíname s odkupom a vysporiadavaním pozemkov, ktoré majú celomestský význam,“ dodal Vrchota. 

Rozdielne priority

Nie všetci poslanci s návrhom na odkúpenie pozemkov súhlasili. Miroslav Špak (nezaradený) a starosta Pereša Jozef Karabin (nezaradený) by si vedeli predstaviť odkúpenie, podľa nich, dôležitejších pozemkov.  Podľa Špaka by mali byť pri vysporiadavaní prioritou verejné stavby, školy, škôlky alebo športoviská, ktoré stoja na cudzích pozemkoch. 

„Súhlasím, že je veľa nevysporiadaného územia v rámci mesta. Mesto má dopravné stavby na pozemkoch, ktoré mu nepatria, ale patria súkromným vlastníkom, napríklad Južná trieda. Prečo nie iná mestská časť, nejaká iná stavba, ale Borovicový háj?“ pýtal sa Karabin.

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím