18.08.15

Rampu pre vozičkárov na Terase bude riešiť súd

Bezbariérový prístup do bytového domu na sídlisku Terasa, ktorý slúži aj dieťaťu na vozíku, by chcela časť obyvateľov zbúrať.
Dominika dokáže zísť na dvor  a späť bez cudzej pomoci.
Päť schodov predstavuje pre niektorých ľudí veľkú bariéru. Vďaka rampe ju vedia prekonať.
Šestnásťročná Dominika Zákutná je pripútaná na invalidný vozík a z bloku na Nešporovej ulici v mestskej časti Západ by sa nedostala na dvor bez cudzej pomoci, ak by pri vchode nebola postavená šikmá rampa pre imobilných. Rovnako sú na tento bezbarierový prístup odkázané aj dve ďalšie obyvateľky domu,  dôchodkyne Gizela Staňová (74) a Viera Spišáková (75), ktoré sa pohybujú len pomocou štovrkolky na podporu pohybu, takzvaných chodítok. Stavali bez ohlásenia O tom, či budú môcť dlhú oceľovú konštrukciu s miernym sklonom využívať aj naďalej ale musí rozhodnúť stavebný úrad a najnovšie aj súd. Správca domu, firma Váš správca, ju totiž  v roku 2013 začala stavať skôr, než drobnú stavbu ohlásila stavebnému úradu. Urobila tak v rámci projektu zateplenia domu, ktorý bol spolufinancovaný dotáciou Európskej únie z programu Slovseff vo výške 24 – tisíc eur.  Riaditeľ košickej pobočky spoločnosti Branislav Pulkert hovorí, že na výstavbe rampy sa dohodli s obyvateľmi domu, keďže v ňom v tom čase býval ešte jeden vozičkár a žiadali ju aj viacerí starší ľudia. "Urobili sme jedinú chybu, že sme začali kopať základy skôr, ako sme mali stanovisko stavebného úradu k ohláseniu stavby. Robili  sme to ale v dobrej viere pre ľudí," hovorí Pulkert. Správca preto  musel požiadať stavebný úrad o dodatočné povolenie stavby. S jeho vydaním však nesúhlasila majiteľka bytu na prízemí Júlia Bartošeková. Namieta, že rampa pod oknami jej bytu narúša jej súkromie. Rampu chcú menšiu Proti je aj ďalších šesť obyvateľov, ktorí si myslia, že rampa je priveľká a požadujú jej odstránenie. Spochybňujú aj písomné hlasovanie z mája 2014, ktorým 26 z 31 vlastníkov domu rampu odsúhlasilo, proti boli štyria, jeden hlas bol neplatný. Stavebný úrad preto v júli konanie o dodatočnom povolení stavby prerušil a nespokojných obyvateľov odkázal na súd. Lehotu na podanie žaloby majú do začiatku septembra. "Rozhoduje sa o spoločnej stavbe, lebo stavebníkmi sú všetci spoluvlastníci bytového domu. Nakoľko medzi nimi nedošlo k dohode a ich námietky prekračujú rozsah právomoci stavebného úradu, bola prehlasovaná menšina odkázaná na súd," napísala vedúca referátu stavebného úradu magistrátu mesta Jarmila Virbová. Kontakt so svetom Alexandra Zákutna, matka Dominiky, protesty niektorých obyvateľov nechápe. Hovorí, že vozík s dcérou tlačiť koľajničkami na prudkých schodoch nevládze. "Odkedy je tu rampa, chodíme  viac vonku ako predtým. Od septembra ju kvôli škole bude využívať denne. Ak ju zbúrajú, budem zvoniť pani na prízemí, nech mi pomôže dcéru vytlačiť po schodoch," povedala. "Pre mňa rampa predstavuje kontakt so svetom. Aj napriek zlému zdraviu si uchovávam aký – taký pocit dôstojného života, že sa môžem spoliehať na vlastné sily," dopĺňa ju suseda Spišaková, ktorá vďaka rampe a "chodítku" môže ísť napriek pohybovým problémom sama nakúpiť či vyniesť odpadky.
Suseda: Treba to postaviť nanovo
 Nie som proti rampe pre vozičkárov, ale nie pod mojimi oknami, tvrdí obyvateľka prízemného bytu Júlia Bartošeková (74).  Na jej podnet stavebný úrad mesta vykonal v marci 2014 na Nešporovej štátny stavebný dohľad.
Aj keď jedno okno bytu má hneď vedľa brány bloku pri poštových schránkach, tvrdí, že ľudia jej práve z kovovej konštrukcie vyvýšenej asi meter nad zemou nazerajú do ďalších dvoch okien.
"Musím na nich mať nepriehľadné fólie. Minule som mala na návšteve kamarátku, sedeli sme v obývačke a veľmi sa zľakla keď po rampe išiel dvojmetrový chlap," hovorí.
Vraví, že si bola pozrieť rampy pri iných blokoch, ktoré sú "elegantnejšie" a stoja ďalej od domu. "Treba ju postaviť nanovo v smere od schodov dole," navrhuje.
Správca upozorňuje, že rampa pre imobilných na Nešporovej je zrejme jediná v Košiciach, ktorá spĺňa všetky normy. "Postavená inak by neplnila svoj účel. Ak by sa otočila a zachovali by sme sklon požadovaný vyhláškou, tak aby po nej vyšiel vozičkár bez cudzej pomoci, zasahovala by do štvrtiny parkoviska," hovorí B. Pulkert zo správcovskej spoločnosti.
Bartošeková trvá na svojom a tvrdí, že v lehote podá žalobu na súd. Odvoláva sa aj na ustanovenie Občianského zákonníka, podľa ktorého vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by neprimerane obťažoval iného.
Foto: Iveta Vaculová
DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím