14.11.17

Raši: Na Luníku IX som pred voľbami ani nebol

foto: Veronika Janušková

Poslancovi Národnej rady Milanovi Krajniakovi (Sme rodina) sa nepozdávajú výsledky župných volieb na košickom rómskom sídlisku Luník IX, na ktorom jasne vyhral Richard Raši (Smer).

Krajniak v diskusnej relácii RTVS košického primátora nepriamo obvinil z kupovania hlasov. Kandidát na župana Richard Raši získal v tejto mestskej časti 163 hlasov, jeho najvážnejší súper Rastislav Trnka len dva. Raši bol na Luníku IX lepší aj ako Jozef Červeňák (Rómska iniciatíva Slovenska) s ôsmimi hlasmi. 

„Ako je možné, že pán Raši prehral v Košiciach všade, ale na Luníku IX získal 91 percent hlasov?“ pýtal sa Krajniak v televízii. Na otázku moderátora, či má nejaké podozrenie, dodal, že Rašiho voliči určite neocenili za sociálnu politiku Smeru. 

Hosťom v štúdiu bol aj minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý Krajňákovi povedal, že ak má podozrenie, má podať trestné oznámenie. Poslanec hnutia Sme rodina mu odpovedal, že by to nemalo význam.

Nevolili ho za sociálnu politiku Smeru, povedal  o Rašim Milan Krajniak.  foto: tasr
Nevolili ho za sociálnu politiku Smeru, povedal o Rašim Milan Krajniak. foto: tasr

Raši: Ani sme tam neboli 

Raši na výroky opozičného poslanca reagoval, že počas kampane Luník IX nenavštívil on, ani nikto z jeho tímu, preto tam nepodnikali žiadne predvolebné aktivity.

„Informáciu o výsledkoch na Luníku IX prezentoval zámerne tendenčne. Naschvál nespomenul, že z celkového počtu 4 213 voličov na tomto sídlisku ma podporilo iba 163 voličov, čo je len 3,8 percenta voličov. Akékoľvek obvinenia z kupovania hlasov sú absolútnym klamstvom,“ uviedol Raši s tým, že zvažuje podanie trestného oznámenia. 

reklamná sprava

Hlasujte a vyhrajte!

Rozhodnite, kto bude KOŠIČAN ROKA 2017! Vyhrať môžete dovolenku v Turecku!

Zistite viac

Podľa neho to, že ho podporila väčšina obyvateľov, ktorí prišli k urnám, treba pripísať dobrej spolupráci vedenia mesta so starostom Marcelom Šaňom pri riešení problémov sídliska. 

Primátor Košíc R. Raši za svojím volebným výsledkom na rómskom sídlisku vidí dobrú spoluprácu mesta so starostom. foto: veja
Primátor Košíc R. Raši za svojím volebným výsledkom na rómskom sídlisku vidí dobrú spoluprácu mesta so starostom. foto: veja

Eurofondy a nová bytovka 

„Prvý raz je Luník IX nezadlženým sídliskom, z eurofondov sa zrekonštruovalo komunitné centrum, rekonštruuje sa škôlka. V minulom roku bola z eurofondov zrealizovaná a do užívania odovzdaná kompletne nová bytovka pre Rómov, ktorí dokážu splácať nájomné. Urobilo sa toho dosť, takže tých hlasov mohlo byť pokojne aj viac,“ dodal Raši.

Výsledky na Luníku IX považuje za zvláštne aj politológ Tomáš Koziak. „Situácia je tam neštandardná. Je to ale číslo, ktoré sa vymyká štatistickým odhadom,“ povedal. O nejakej manipulácii s hlasmi nechcel špekulovať. 

„U politikov sme zvyknutí na rôzne vyjadrenia, v prípade strany Sme rodina ma to neprekvapuje,“ dodal Koziak.

Na Luníku IX dostal Raši 163 hlasov, jeho protikandidát Rastislav Trnka iba dva. foto: Veronika Janušková
Na Luníku IX dostal Raši 163 hlasov, jeho protikandidát Rastislav Trnka iba dva. foto: Veronika Janušková
Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím